fbpx

5 powodów, dla których pracujące mamy odnajdują się w branży technologicznej

Dla coraz większej liczby Polek praca to nie tylko konieczność, ale i pasja. Nie chcą wybierać między karierą a rodziną, ale realizować się na obu tych polach. Jednak pogodzenie roli mamy i pracownika to trudne zadanie i trzeba szukać sprzymierzeńców. Jednym z nich może być pracodawca z branży IT.

Pracujące mamy, Marta Remin i Agnieszka Janas z Capgemini, podają 5 powodów, dla których IT to branża, w której można pogodzić karierę i posiadanie rodziny.

  1.    Ułatwiona adaptacja

Coraz więcej kobiet wybiera karierę w branży technologicznej i nie dotyczy to tylko specjalistek od lat zafascynowanych komputerami. IT to bardzo obszerny i chłonny obszar, w którym brakuje pracowników, dlatego możesz liczyć na wsparcie w sytuacji, gdy zdecydujesz się na przebranżowienie. W Capgemini kobiety stanowią aż 56% pracowników, w tym 44,3% z nich pracuje w działach IT.

Wybór branży technologicznej to dobry pomysł – Myślę, że była to (jak dotąd) jedna z lepszych decyzji w moim życiu – mówi Marta Remin, Project Manager w Capgemini, która podjęła decyzję o radykalnej zmianie zawodowej. Mając za sobą 4-letni staż nauczyciela i lektora języka angielskiego stwierdziła, że nie jest to kierunek, w którym chciałabym dalej się rozwijać. Po zakończeniu roku szkolnego zaczęła przeglądać ogłoszenia o pracę i wybrała Capgemini. – Początkowo zderzenie z dużą organizacją przyniosło pewien lęk przed nieznanym – wspomina – jednak ten etap trwał krótko, a okres adaptacji wspominam bardzo dobrze.

Programy adaptacyjne sprzyjają także decyzjom o powiększeniu rodziny. Agnieszka Janas, Team Manager w Capgemini, w swojej zawodowej karierze dwukrotnie skorzystała z dłuższych przerw związanych z macierzyństwem. – W obydwu przypadkach podjęcie tych trudnych życiowych decyzji ułatwiła mi świadomość, że będę mogła wrócić i otrzymam odpowiednie wsparcie oraz czas na ponowne zaklimatyzowanie się do obowiązków – opowiada. Capgemini wprowadziło bowiem specjalne procedury, które ułatwiają mamom powrót do pracy po urlopach macierzyńskim czy wychowawczym.

  1.    Elastyczny czas pracy

Kiedy kobieta zostaje mamą, jej rozkład dnia i dotychczasowa dyspozycyjność ulegają znacznym zmianom, dlatego zwykle potrzebuje więcej elastyczności w ustalaniu i rozliczaniu godzin pracy. – Jako Kierownik Projektów staram się zarządzać czasem jak najlepiej potrafię, ale czasami zdarzają się nieprzewidywalne sytuacje. Zadaniowy czas pracy oraz możliwość pracy z domu to dwie najważniejsze kwestie, które ułatwiają mi łączenie obowiązków zawodowych z macierzyństwem – mówi Marta Remin.

Wtóruje jej Agnieszka Janas, która jako mama dwójki dzieci bardzo ceni sobie elastyczny czas pracy w Capgemini. – Moim zdaniem jest to niezwykle istotna sprawa dla młodej mamy, która, jak wszyscy wiemy, musi pogodzić kilka ról i wiele obowiązków. Dodatkowo niezwykle cenię sobie zaufanie, jakim obdarzają mnie moi przełożeni .

  1.   Dodatkowe benefity

Jak wynika z raportu Pracuj.pl, polscy rodzice chętnie korzystają także z dedykowanych im benefitów, z których słyną firmy IT. Poza pracą zdalną i elastycznym grafikiem najpopularniejsze z nich to prywatna opieka zdrowotna i paczki świąteczne. Do popularnych, poszukiwanych benefitów należą także wyprawki szkolne (77%), becikowe (68%) oraz pokrycie kosztów opieki okołoporodowej (65%).

Agnieszka Janas: Bardzo cenię sobie prywatną opiekę medyczną, sponsorowaną przez naszą firmę. Możliwość skorzystania z prywatnych wizyt domowych, kiedy dziecko jest chore naprawdę ułatwia nam życie. Pracujące w Capgemini mamy mogą również ubiegać się o dofinansowanie do opieki przedszkolnej czy też wakacji pod gruszą. Bardzo miłym i cennym benefitem są paczki od Mikołaja dla dzieci oraz rodziców, a także bony świąteczne.

Jednak świadczenia finansowe to nie wszystko. Istotne jest też poczucie wspólnoty i możliwość wymieniania się cennymi informacjami. W Capgemini stworzono dla młodych mam specjalny portal Business Mama, który pomaga im odnaleźć się w nowej roli.

  1.    Worklife balance

Marta Remin – Z momentem wygaszenia ekranu w laptopie staram się zamykać większość spraw związanych z pracą i przenoszę się w rzeczywistość typu dom, zakupy i rodzina. Oprócz tego, w miarę możliwości staram się spędzać aktywnie czas – na rowerze, siłowni czy basenie.

Młode mamy cenią sobie nie tylko pracę w określonych, przy tym często elastycznych ramach, ale i benefity ułatwiające im zachowanie dobrego samopoczucia i odpowiedniej kondycji.

W ramach punktów z Funduszu Socjalnego, Capgemini umożliwia nabycie karnetu OK System, dzięki któremu „firmowe” mamy mogą regularnie i bezpłatnie korzystać z basenu czy innych obiektów sportowych. Agnieszka Janas: –  Aby mieć energię w pracy i domu, dobrze jest mieć możliwość zadbania o siebie, o sprawność fizyczną i endorfiny.

  1.    Większa pewność siebie

Kobiety często mają problem z docenieniem swojej wartości i pokonaniem lęków przed porażką. Praca w branży IT może im pomóc w tych trudnościach i pozwolić stać się silniejszymi – dla siebie i innych. Potwierdza to Agnieszka Janas – Po pierwszym, bardzo dobrym wrażeniu przyszły cięższe chwile, momenty zwątpienia – przecież IT to nie moja specjalizacja – wspomina Poczucie własnej wartości wzrastało stopniowo, wraz z możliwościami rozwoju zaoferowanym przez firmę.

Wtóruje jej Marta Remin: – Moją recepta to: więcej odwagi, mniej obaw. Capgemini nie jest żadnym koszmarnym korpo-światem, w którym panuje niezdrowa atmosfera pracy i ciągła rywalizacja. Teraz sama nakłaniam moje znajome do rekrutacji – jestem dla nich żywym przykładem tego, iż warto spróbować.

Badania Pracuj.pl pokazują, że podczas urlopu macierzyńskiego większość z nas stara się wykorzystać dodatkowy czas na rozwój osobisty. Badane Polki podejmują działania mające na celu pozostanie na bieżąco z nowinkami w swojej branży, rozwijają pozazawodowe pasje, przeglądają oferty pracy. Wiele z nas rozważa zmiany w życiu zawodowym. 26% młodych mam podejmuje decyzję o zmianie pracy. Warto pomyśleć o zmianie na firmę z branży IT.

Jak mówią pediatrzy: – Kobieta, która ma zaufanie do przyszłości, może być tylko wartością dodaną dla firmy.

O Capgemini

Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnienie całej gamy nowych możliwości klientom w rozwijającym się informatycznym świecie cyfryzacji, chmury i platform. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. To wielokulturowa firma, licząca 200 000 pracowników zatrudnionych w ponad 40 krajach. Grupa odnotowała światowy przychód na poziomie 12,8 mld EUR.

Zapraszamy na stronę www.capgemini.com. People matter, results count.