fbpx

Klimatyczne babie lato

Będzie gorąco! Będzie się działo – tak można w skrócie opisać program działań na rzecz ochrony klimatu Fundacji Aeris Futuro na najbliższe miesiące. Kulminacyjnym punktem będzie 3 edycja krakowskiego Climathonu, międzynarodowego wydarzenia, które odbędzie się w tym roku 26 i 27 października.

Czas najwyższy, by w naszym mieście temat wyzwań związanych ze zmianami klimatu stał się dostrzegalny – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro. Mieszkańcy Krakowa najbardziej odczuwają długotrwałe fale upałów, braki deszczu, które występują coraz częściej, a potem nagłe burze, z którymi wiążą się tzw. powodzie błyskawiczne, skutkujące zalanymi wodą piwnicami i ulicami. Cierpi nie tylko ziemia i zieleń, ale przede wszystkim mieszkańcy – dodaje.

Kreatywnie dla klimatu

Fundacja Aeris Futuro już od ponad 12 lat podejmuje działania dla klimatu i w tym roku zaprasza do udziału w autorskim projekcie pt. Kreatywnie dla Klimatu (rekrutacja już ruszyła). Tłem wydarzeń jest zbliżający się Szczyt klimatyczny ONZ 2018 (COP-24), który odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia 2018.

Wydarzenia są okazją do rozbudzenia aktywności i kreatywności, przekucia pomysłów w projekty, poznania ciekawych ludzi, pasjonatów takich jak Ty! W trakcie warsztatów możesz nawiązać nowe kontakty biznesowe oraz zawodowe. Jeśli Twój projekt okaże się najlepszy, pomożemy Ci go zrealizować i wdrożyć w przestrzeni miejskiej – opisuje Wojciech Przywała.

Jesteś zainteresowany ochroną środowiska, ekologią, racjonalną gospodarką bez szkody dla przyrody? Przyjdź!

Celem projektu jest wypracowanie przez uczestników bezpośrednich działań klimatycznych poprzez stworzenie innowacyjnych rozwiązań problemów lokalnych zmian klimatu. Wydarzenia planowane skupią obywateli, którzy mają pasję i zasoby wiedzy do rozwiązywania problemów miasta z przystosowaniem się do zmian klimatu. Do udziału w Climathonie zaproszeni są przedstawiciele wielu dziedzin, m.in. środowiska startupowe, młodzi naukowcy, pasjonaci i hobbyści nauk środowiskowych, przyrodniczych, ekologii, specjaliści nowoczesnych technologii, członkowie organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele biznesu, chcący swoją wiedzę przekuć na ciekawy projekt służący całemu społeczeństwu.

Nasze działania:

  • Cały czas: Praca zdalna i mentoringu on-line – pomagamy zgłaszającym się w dopracowywaniu pomysłów
  • Wrzesień:
    • praca własna – każdy uczestnik otrzyma wiedzę niezbędną do tego, aby móc stworzyć projekt służący ochronie klimatu – czyli projekt, który będzie miał szansę na nagrodzenie podczas

Październik:

  • 2 szkolenia „Creative Startup for climate” – szkolenia odbędą się: w Ambasadzie Krakowian, oraz na AGH (we współpracy z Kołem Naukowym Kadra na Wydziale Zarządzania). Szkolenia będą szansą na zdobycie cennej wiedzy dotyczącej m.in. technik budowy silnego i kreatywnego zespołu, a także wyzwań związanych z działalnością startupów. W trakcie szkoleń przekażemy szeroką wiedzę z zakresu zmian klimatu i ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób otworzymy przed uczestnikami możliwość przemyślanego i skutecznego udziału w Climathonie 2018 w Krakowie. Będzie to również doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz zawodowych.
  • Finał – Climathon Kraków 2018 – Kreatywnie dla Klimatu, dn. 26-27 października 2018 roku
  • Dzień akcji dla Klimatu (13 października)

Fundacja Aeris Futuro zaprasza w Krakowie na Dzień Akcji dla Klimatu organizowany 13 października 2018. Wydarzenie powstało w związku z publikacją najnowszego raport Międzyrządowego Panelu do spraw zmian klimatu (IPCC), agendy ONZ. Nagłaśnianie potrzeby ochrony klimatu jest koniecznością. Zapraszamy wszystkich do udziału i współtworzenia akcji w przestrzeni miejskiej Krakowa! To doskonała okazja do poznania wielu ciekawych osób, którym sprawy społeczne nie są obojętne. Podczas eventu wymienimy się wzajemnie doświadczeniami, a może nawet nawiążemy dalszą współpracę! W trakcie happeningu będziemy apelować o podjęcie szybkich i skutecznych działań na rzecz ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Dzień Akcji dla Klimatu odbędzie się w wielu miejscach w Polsce, a koordynuje to Koalica Klimatyczna. Jest on powiązany z międzynarodową inicjatywą Friends of the EarthGlobalnym Tygodniem Akcji na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej.

Opis wydarzenia

W trakcie wydarzenia uczestnicy będą otrzymywać ciasteczka, z karteczką z wypisanym zagrożeniem klimatycznym. Będziemy pytać uczestników o ich zdanie na temat ochrony klimatu. Uczestnicy będą pisać swoje pomysły na wstążkach i przyczepiać je do kolorowego sznurka – powstanie wstęga pomysłów i przemyśleń. Wszyscy chętni uczestnicy będą mogli podpisać petycję ws. ochrony klimatu.

  • Climathon Kraków 2018 – trzecia edycja

Kilkaset miast, kilkadziesiąt krajów, różne kontynenty – wszyscy spotykają się 24 godziny na rzecz ochrony klimatu. Będą inspirujące wykłady, ciekawe prezentacje, burzliwa praca w grupach, cenny coaching i mentoring oraz rozrywka i konkurs z cennymi nagrodami. Na zwycięzcę Konkursu na najlepszy climathonowy pomysł czeka 4000 złotych.

Climathon Kraków 2018 – Kreatywnie dla Klimatu

Data: Start: 26 października 2018, godz. 14.00; Finał: 27 października 2018, godz. 14.00

Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, ul. Św. Wawrzyńca 15, Kraków

Organizator: Fundacja Aeris Futuro

Pomysłodawca: Climate-KIC

Partnerzy i Patronaci Honorowi: Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Koalicja Klimatyczna, Młodzieżowy Delegat RP do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Patroni medialni: Radio Kraków, ChrońmyKlimat.pl, NaukaoKlimacie.pl, ZiemianaRozdrożu.pl, Ekologia.pl, Zielonewydarzenia.pl, NGO.pl

Więcej informacji:

REJESTRACJA: http://bit.ly/DlaKlimatu

FACEBOOK: http://bit.ly/KreatywnieDlaKlimatu

STRONA WWW: http://bit.ly/ClimathonAerisFuturo

                            

O Fundacji

Fundacja Aeris Futuro„ Stwórzmy klimat dla przyszłości” to nasze motto w działaniach. Przez ponad 12 lat swojej działalności posadziła na terenie Polski ponad 1,5 miliona drzew, dzięki którym zoffsetowanych zostanie 150  tysięcy ton emisji gazów cieplarnianych. Misją Fundacji jest przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, ochrona i zwiększanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz edukowanie i programowanie odpowiedzialnego biznesu; jest to jedyna w Polsce organizacja pozarządowa działająca na terenie całego kraju, która kompleksowo zajmuje się tzw. carbon offsets, czyli projektami rekompensującymi emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Stworzyła pierwszy w Polsce KALKULATOR CO2, obejmujący szacowanie śladu klimatycznego (‘carbon footprint’) oraz umożliwiający ograniczenie i zneutralizowanie tego śladu (‘carbon offset’) poprzez ufundowanie sadzenia drzew w ramach programu CZAS NA LAS oraz projektów zwiększających efektywności energetyczną.

Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju realizuje programy i projekty długofalowe: „CZAS NA LAS”, „ZIELONE WYDARZENIA”, „EDUKACJA Z KLIMATEM”. Więcej na stronie: www.aerisfuturo.pl