fbpx

Co powinno znaleźć się w CV?

W trakcie poszukiwania pracy, umiejętność tworzenia dokumentów aplikacyjnych jest jedną z podstawowych – i kluczowych – czynności. Najważniejszą zasadą jest przekazanie potencjalnemu pracodawcy, że to właśnie my jesteśmy odpowiednim pracownikiem na proponowane stanowisko. Jak to zrobić? Na początek dobrze się przygotuj.

Zastanów się nad swoimi umiejętnościami


Co lubisz robić? W czym czujesz się dobry? Za co chwalą Cię inni? Weź ołówek, kartkę papieru i szczerze przyznaj sam przed sobą jakie są Twoje mocne strony.

Nie wiesz jak zacząć?
Z pomocą przyjdą Ci testy predyspozycji zawodowych ogólnodostępne w Internecie. Dobrym sposobem może okazać się też rozmowa z koleżankami i kolegami. Poproś ich, aby wskazali kilka cech charakteryzujących Twoją osobę. W obecnej sytuacji, z uwagi na bezpieczeństwo swoje i innych, poproś o to wirtualnie – na pewno będzie to ciekawe zadanie dla Ciebie i Twojego grona znajomych! Z pewnością masz mnóstwo talentów, których nie dostrzegasz. Zastanów się nad tym, które zadania bądź czynności nie sprawiają Ci trudności, które wiadomości przyswajasz z lekkością. Wypisz swoje mniejsze lub większe sukcesy zawodowe.

Skup większą uwagę na wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym


Wymień poprawne nazwy szkół, kierunki kształcenia oraz nazwy wydziałów. Nie zapomnij o czasie ich trwania. W CV bardzo istotne są daty, które wypisywane są w odwróconej chronologii. Jeżeli nie pamiętasz dokładnie takich informacji – poszukaj dokumentów i wpisz datę zgodną z informacją podaną na oficjalnym dokumencie, którym dysponujesz.

Dostosuj swoje CV do oferty pracy. Zastanów się co firma może zyskać zatrudniając właśnie Ciebie? Przemyśl swoje największe atuty, które sprawiają, że idealnie nadajesz się na poszukiwane stanowisko pracy.

Jeżeli zrobiłeś/aś szczegółową listę swojego doświadczenia, wykształcenia oraz zastanowiłeś/aś się nad swoimi mocnymi zasobami – możesz zacząć przygotowywać CV.

Poniżej znajdziesz krótki opis każdej sekcji, która powinna znaleźć się w Twoim dokumencie aplikacyjnym.

Dane osobowe


Wypełniając tę sekcję nie możesz zapomnieć o wpisaniu poprawnych danych osobowych. Twój numer telefonu oraz adres e-mail muszą być aktualne, natomiast adres e-mail profesjonalny. Co to znaczy? Powinien zawierać Twoje imię i nazwisko. Unikaj adresu e-mail, który zawiera ksywki z dzieciństwa, zdrobnienia, skróty imienia, ciągi cyfr. Używanie starych, nieaktualnych bądź nieoficjalnych e-maili może zostać źle odebrane. Postaraj się, żeby Twój adres e-mail brzmiał profesjonalnie. Szukasz pracy? Podejdź do tego zadania poważnie.

Nie musisz podawać daty i miejsca urodzenia, stanu cywilnego, czy obywatelstwa. Jeżeli nie chcesz, nie musisz także umieszczać dokładnego adresu zamieszkania. Najważniejsze, żeby pracodawca umiał się z Tobą skontaktować za pomocą Twojego aktualnego numeru telefonu oraz adresu e-mail.

Zdjęcie


Dodawanie zdjęcia do CV nie jest obowiązkowe. Może nam pomóc – wtedy nasze CV nie będzie anonimowe, zwróci uwagę rekrutera oraz zostaniemy zapamiętani, ale nieodpowiednio dobrane zdjęcie może nam zaszkodzić.

Jakich fotografii unikać?

 • nieaktualnych, na których nie jesteś podobny/a do siebie,
 • zdjęć wakacyjnych, na którym masz okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, nieodpowiedni strój,
 • selfie robionych np. w samochodzie, w łazience, w kuchni,
 • fotografii z przyjacielem, partnerem/partnerką czy grupą znajomych.

Zdjęcie do CV nie musi być zrobione w profesjonalnym studio. Wystarczy, że jest wyraźne, dobrze doświetlone oraz wykonane na jasnym tle. Postaraj się wyglądać na nim naturalnie. Jeśli możesz sobie pozwolić na delikatny uśmiech – jest to jak najbardziej wskazane!

Jeżeli nie masz odpowiedniego zdjęcia – pomiń ten element.

Podsumowanie zawodowe, inaczej profil zawodowy


Podsumowanie zawodowe musi być przemyślane, ponieważ to pierwszy element w CV, który zwróci uwagę rekrutera. Jakiej powinno być długości? – maksymalnie 4-5 zdań, nie więcej.

Nasze podsumowanie zawodowe powinno zawierać najważniejsze, z punktu widzenia rekrutera, informacje, tzn. informacje dotyczące:

 • tego kim jesteś? (krótki opis zawodowy, czym się dotychczas zajmowałeś/aś)
 • Twoich największych osiągnięć, którymi chcesz się pochwalić (możesz użyć liczb i procentów),
 • Twoich kluczowych umiejętności,
 • informacji zawierającej cel zawodowy (pomyśl, do czego dążysz zawodowo?)

Podsumowanie zawodowe jest podstawową bazą całego dokumentu, powinno zachęcić do zapoznania się z dalszą częścią CV. Pamiętaj, żeby wspomnieć o swoich największych sukcesach, pochwalić się korzystnymi wynikami, liczbami, osiągnięciami oraz podać swój cel zawodowy. W podsumowaniu zawodowym nie pisz czego szukasz w nowym miejscu pracy, a co możesz zaoferować.

Przykład podsumowania zawodowego dla osoby bez doświadczenia zawodowego:
Przykład podsumowania zawodowego dla osoby z doświadczeniem zawodowym
Aplikujesz na praktyki?

 • napisz, kim jesteś? (krótki opis zawodowy)
 • dlaczego zdecydowałeś/aś się aplikować?
 • podaj swoje mocne cechy
 • nie zapomnij napisać, jaki jest Twój cel zawodowy

Wykształcenie


Unikaj wypisywania wszystkich szkół. Jeżeli ukończyłeś/aś już studia, a stanowisko, na które aplikujesz nie jest powiązane z ukończonym profilem kształcenia ogólnego bądź technicznego – nie wpisuj tej informacji. Ukończone studia wyższe sugerują, iż posiadasz wykształcenie średnie wraz z maturą.

Co w przypadku technikum?
Jeżeli ukończyłeś/aś technikum oraz studia, a stanowisko jest powiązane z kierunkiem Twojego technicznego wykształcenia – nie usuwaj go, wskaż, że masz odpowiednie wykształcenie.

Pamiętaj, że edukację należy wpisywać w odwróconej chronologii , tzn. w pierwszej kolejności wpisujemy szkoły najbardziej aktualne.
Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis? – zobacz poniżej:

Pamiętaj o poprawności zapisu. Dobrze sprawdź kierunek kształcenia oraz specjalność. Możesz także wpisać nazwę wydziału, na którym studiujesz.

Co w przypadku, gdy szkoła bądź wydział, który ukończyłeś/aś zmienił nazwę?
Sprawdź świadectwo ukończenia szkoły lub dyplom. W tych dokumentach znajdziesz informacje o poprawnym zapisie, dzięki temu nie popełnisz błędu.

Przykład?
Od 1 września 2016 roku, na Uniwersytecie Opolskim, Wydział Historyczno – Pedagogiczny zmienił swoją nazwę na Wydział Nauk Społecznych. Upewnij się, że zamieszczasz prawidłowe informacje w CV, zgodne z dokumentami jakie posiadasz.

Doświadczenie zawodowe


Uważasz, że nie masz żadnego doświadczenia zawodowego? Wykorzystaj swój wolny czas i zapisz się na wolontariat, chóru czy do koła naukowego na Twoim wydziale. Pamiętaj, że doświadczenie, które zdobędziesz podczas stażu, praktyk, na zajęciach dodatkowych pomogą Ci zbudować sekcję “Aktywność podczas studiów”, na którą rekruter z pewnością zwróci uwagę. Czas studiów to moment, który powinieneś/powinnaś jak najlepiej wykorzystać.
W sekcji Doświadczenie zawodowe także należy zastosować odwróconą chronologię.

Wpisz miesiąc oraz rok zatrudnienia.
Wpisywanie samych lat, w przypadku, gdy pracowałeś/aś kilka miesięcy może sugerować wydłużanie okresu zatrudnienia. Z kolei, jeśli Twoje krótkie zatrudnienie wynika z podejmowania tymczasowych, wakacyjnych prac – zaznacz to w opisie jako “praca tymczasowa/ praca wakacyjna”. Upewnisz rekrutera, że nie jesteś “skoczkiem” – osobą często zmieniającą pracę.

O czym jeszcze nie zapomnij? Sprawdź prawidłową nazwę firmy, wpisz nazwę stanowiska oraz zakres obowiązków. Nasza porada: rekruterzy lubią, kiedy kandydaci podają konkrety – używaj liczb, wskaże to na Twoją efektywność.

Poniżej przykład:

Masz bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe? Skup się na miejscach pracy, które będą dla potencjalnego pracodawcy najciekawsze pod kątem stanowiska pracy, na które aplikujesz. Dostosuj więc swoje CV do oferty pracy.

Umiejętności / kompetencje


W tym miejscu możesz wskazać wszystkie swoje najważniejsze umiejętności. Nie wpisuj ogólnych haseł. Staraj się pisać konkretnie. Jeżeli znasz obsługę programów – opisz ich nazwę i poziom znajomości. Nie wskazuj ogólnych umiejętności, które wybierane są przez większość kandydatów – rekruterzy bardzo często spotykają się z umiejętnościami takimi jak: komunikatywność, zaangażowanie oraz kreatywność. Jeśli faktycznie takie posiadasz i chcesz je zapisać, potwierdź te umiejętności przykładami sytuacji, w których się nimi wykazałeś.
Nie wiesz, które umiejętności powinieneś/powinnaś wybrać? Wypisz te, które wykorzystywałeś/aś w dotychczasowej pracy, w projektach czy zadaniach dodatkowych.

Czy wiesz już jakimi umiejętnościami/ kompetencjami Ty możesz się pochwalić? 😉

Zainteresowania


Już na początku tworzenia dokumentu przemyśl jakie masz pasje, czym się interesujesz, co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie? A może Twoje zainteresowania są powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz? Jeśli tak, zaznacz tę informację i potraktuj to jako swój atut.

Podróże, film, muzyka, książka, sport – to zainteresowania najchętniej wybierane przez kandydatów. Jeżeli chcesz wyróżnić swoje CV się na tle innych kandydatów, zrezygnuj z zamieszczania ogólnych zainteresowań, które wybiera większość kandydatów.

Jak uzupełnić tę rubrykę?

 • możesz wpisać w zainteresowania podróże, natomiast zastanów się, jak powinieneś je ciekawie opisać,
 • lubisz muzykę? Dopisz jaki gatunek Cię interesuje,
 • książki? Wskaż ulubionych autorów, gatunki,
 • film? sport? Nie pisz ogólnie. Postaraj się podać konkrety, o których opowiesz więcej rekruterowi na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie ma bardziej efektywnego pracownika, niż taki, który wykonuje pracę z pasją i zaangażowaniem. Pomyśl, co lubisz robić w swoim czasie wolnym i wpisz to w swoje CV. Wystarczą maksymalnie 4 zainteresowania, nie więcej.

Klauzula RODO. Nie zapomnij o niej!

Obowiązkowo umieść informację o przetwarzaniu danych osobowych w stopce dokumentu (może być nieco mniejszą czcionką). Bez tej informacji Twoje CV wyląduje w koszu i nikt się z Tobą nie skontaktuje!

Standardowa klauzula poniżej (możesz ją pobrać w języku polskim i angielskim ze strony www.kariera.uni.opole.pl/CV):

Czego nie widać a co dodatkowo ocenia rekruter?

 • Format dokumentu, który wysyłasz

Pamiętaj, żeby plik zawsze zapisywać i wysyłać w formacie PDF. Dzięki temu Twój dokument będzie wyglądał tak samo, jak na Twoim komputerze. Będziesz miał/a pewność, że dokument nie zmieni formy (np. wielkości, rozmiaru, typu czcionki, zachowując polskie znaki).

 • Temat e-maila w odpowiedzi na ogłoszenie

Wiadomości wysyłane bez wypełnionego tematu e-mail także się zdarzają i wpływają na negatywną ocenę kandydata. Obowiązkowo wypełnij to pole. Co należy wpisać w temacie wiadomości?

Na pewno imię i nazwisko, nazwę stanowiska oraz nazwę firmy (przed wysłaniem sprawdź czy nazwa stanowiska oraz firma, do której wysyłasz swoją aplikację są poprawne – często firmy rekrutują w jednym czasie na wiele stanowisk, podkreśl jak się nazywasz i na jaką ofertę aplikujesz).

Uwaga! Czasami firma prosi o zawarcie konkretnej informacji w temacie wiadomości e-mail, np. podanie numeru referencyjnego ogłoszenia. Jeżeli takie wytyczne zostały wskazane w ofercie pracy, nie zapomnij dodać takiej informacji. Pracodawca może odrzucić wiadomości, które posiadają inny tytuł niż wskazany w treści oferty. Bądź więc ostrożny/a i pokaż, że czytasz ze zrozumieniem.

Chcesz wykazać się kreatywnością? Jeżeli posiadasz szczególną umiejętność, która wymagana jest w ofercie pracy, możesz także się nią pochwalić. Dzięki temu wyróżnisz swoją wiadomość. Pamiętaj, że ilość znaków jest ograniczona. Pisz więc zwięźle.

Przykład:
Anna Kowalska – nauczyciel z pasją i 2 letnim stażem zawodowym, Przedszkole Bajkowa Kraina.

 • Treść e-maila w odpowiedzi na ogłoszenie

Jeżeli chcesz, żeby przyszły Pracodawca z zainteresowaniem otworzył Twój e-mail z plikiem CV, postaraj się, żeby treść wiadomości była zwięzła i zawierała najważniejsze informacje.

O czym powinieneś/powinnaś pamiętać?

 • przywitaj się: pisz “Dzień dobry”, nigdy “Witam”,
 • zaznacz, na jaką ofertę aplikujesz,
 • dopisz skąd wiesz o rekrutacji (podaj źródło informacji) i uzasadnij dlaczego przesyłasz swoje CV,
 • zakończ wiadomość,
 • podpisz się pełnym imieniem i nazwiskiem.

Staraj się nie korzystać z gotowych wzorów i szablonów. Dlaczego? Ponieważ niczym się nie wyróżnisz. Stwórz swój szablon, który będziesz wykorzystywał/a w przyszłości.

Pisanie CV nie jest łatwe. Jest to pierwszy krok w procesie rekrutacyjnym, do którego możesz się sumiennie przygotować i stworzyć dokument, dzięki któremu otrzymasz zaproszenie do dalszych etapów rekrutacyjnych.

Masz wątpliwości? Zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań!  Zweryfikujemy istniejący dokument lub wspólnie zaprojektujemy Twoje nowe CV: