fbpx

Absolwent Miesiąca
Adrian Dybel

 

Imię i nazwisko:

Adrian Dybel

Ukończony kierunek:

Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i terapeutyczna

Czym się obecnie zajmujesz?

Ogólnie pojętą aktywizacją społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami.

Jakie działania podejmowałaś w czasie studiów, które pozwoliły Ci osiągnąć to, czym się teraz zajmujesz?

Jestem pośrednikiem pracy i job crafterem w jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce – Fundacji Aktywizacja – wspierającej osoby z niepełnosprawnościami. Jako pośrednik pracy poszukuję miejsc pracy, promuję zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami i uczę je poruszania się po rynku pracy. Jako job crafter mam wpływ na projektowanie ścieżki wsparcia uczestników naszych projektów, ale przede wszystkim rozszerzam działanie pośrednika pracy o tzw. crafting miejsca i środowiska pracy w co wchodzą negocjacje z pracodawcami i ich kadrami, urzędami, instytucjami, a wszystko po to, aby zmaksymalizować szansę niepełnosprawnych na rynku pracy.
Minęło już 5 lat odkąd ukończyłem studia na Uniwersytecie Opolskim i z perspektywy czasu dostrzegam wartość wielu kwestii, które rozwijali we mnie wykładowcy tej uczelni.

Przede wszystkim:

  • umiejętność analizy sytuacji z wielu perspektyw (innych osób, uwzględniając przyczynowo skutkowość) – zajęcia z logiki, liczne dyskusje z dr Górnicką, dr Franczyk i innymi;
  • nie porzucanie empatii, zachowanie postawy asertywnej liczne praktyki zawodowe, spotkania ze specjalistami, wolontariaty, udział w kołach naukowych wydziału, a także wizyty studyjne organizowane przez wykładowców;
  • wiedza i doświadczenie wykładowców z zakresu wsparcia i opieki nad osobami potrzebującymi (dziećmi, osobami z niepełnosprawnością), organizowania go, kwestii prawnych i innych istotnych dla procesu wsparcia – zajęcia fakultatywne z zakresu wiedzy o społeczeństwie, psychologii, ale przede wszystkim świetna kadra prowadząca główne przedmioty fakultatywne na moim kierunku (szczególnie dr Górnicka, dr Franczyk, prof. Nycz, prof. Brągiel, dr Kaniok, dr Piejko-Płonka i inni).

Czym dla Ciebie jest sukces?

Sukces to osiągnięcie zamierzonych celów w taki sposób, który generuje poczucie satysfakcji i samorealizacji. Sukcesem jest również wykonanie jakiejś części planów, o ile są one kolejnymi krokami na drodze do większego celu.

A co jest Twoim największym sukcesem?

Moim największym sukcesem jest dla mnie każda zatrudniona z moją pomocą osoba z niepełnosprawnością, która z satysfakcją rozwija się w swojej pracy i się realizuje.

Co byś poradziła studentom, którzy stawiają pierwsze kroki na drodze rozwoju swojej kariery?

Już na pierwszym roku zadaj sobie pytanie: co chcesz w  życiu robić? W jakich instytucjach pracować? Jakie masz umiejętności, czego może Ci brakować w konkretnej branży czy firmie/instytucji? Chciałbym powiedzieć „a później zaplanuj swoją przyszłość”, ale tak nie powiem bo w naszych czasach nie można planować na 20 lat w przód. Zaproponuję Ci inne rozwiązanie: wybierz kierunek swoich ambicji słuchając serca i będąc obiektywnym. Jeśli czujesz, że będziesz świetną/ym pedagogiem – idź w tym kierunku, ale jeśli w między czasie pojawią się obawy czy okoliczności nie pozwalające na realizację zamierzeń- modyfikuj plany. Twój potencjał jest nieograniczony, tak jak możliwości wyboru – blokuje Cię tylko wyobraźnia. Bądź przy tym realistą – jeśli czegoś nie potrafisz, naucz się tego, a jeśli czegoś nie wiesz – dąż do wiedzy. Jesteś jeszcze studentem – to Twój czas, ale pamiętaj o głównym planie i małymi krokami go realizuj.

Kilka rad:

  • już od pierwszego roku staraj się wziąć udział w wolontariacie, co pozwoli Ci zweryfikować czy Twoje ambicje będą możliwe do realizacji. Wolontariat pomoże Ci określić zasoby, które musisz rozwijać- umiejętności, wiedzę, kompetencje miękkie. Jeśli to możliwe- zaangażuj się w dodatkowe zajęcia praktyczne lub staże zawodowe realizowane w ramach projektów EFS lub uczelnianych co dodatkowo wzbogaci bagaż doświadczeń i wiedzy oraz zwiększy Twoje szanse na rynku pracy po ukończeniu studiów;
  • rozmawiaj z wykładowcami – to specjaliści w swoich dziedzinach. Każdy przedmiot, który został ujęty w ramy Twojego kierunku będzie w przyszłości przydatny i nie powinno się go bagatelizować, dlatego warto zadawać pytania wykładowcom, rozwijać wiedzę szczególnie w zakresie, który szczególnie Cię interesuje, poprzez rozmowę z nimi;
  • oszczędzaj pieniądze – po ukończeniu studiów pojawi się szereg możliwości realizacji zawodowej, a w każdej z nich będą potrzebne fundusze. Czeka Cię potrzeba dokształcania w kierunku specjalizacji, a koszty kursów są ogromne. Czeka Cię być może rozpoczęcie własnej działalności, do której wkład własny i na zabezpieczenie pierwszego okresu działania firmy będzie być może kluczowy. Istnieje możliwość konieczności zakupu środka transportu jeśli zdecydujesz się dojeżdżać do pracy, a to również generuje znaczne środki pieniężne. Możesz już teraz zacząć przygotowania na te i wiele innych ewentualności oszczędzając.

 

Absolwent Września 2020 - Adrian Dybel

Poznaj pozostałych Absolwentów Miesiąca Uniwersytetu Opolskiego


Zgłoś Absolwenta Miesiąca Uniwersytetu Opolskiego


2 + 3 =