fbpx

Absolwentka Miesiąca
Joanna Jaworska

Imię i nazwisko:

Joanna Jaworska

Ukończony kierunek:

Socjologia – studia pierwszego i drugiego stopnia
Administracja – studia pierwszego stopnia

Czym obecnie się zajmujesz?

Pracuję w agencji badawczej. Wykorzystując warsztat badawczy socjologa kieruję realizacją badań ewaluacyjnych, społecznych i marketingowych, także tych o zasięgu ogólnopolskim. Tworzę publikacje i raporty, na podstawie których podejmowane są decyzje biznesowe, a także decyzje strategiczne dotyczące rozwoju kraju.
Każdy nowy projekt badawczy jest ciekawym wyzwaniem i nie pozwala na popadanie w rutynę – przekrój tematów, którymi się zajmuję jest ogromny, a i zestaw metod i technik badawczych, jakie wykorzystujemy wymaga każdorazowo zindywidualizowanego podejścia.
Po godzinach prowadzę bloga oraz #Bookstagram, czyli konto na instagramie poświęcone książkom. Mam nadzieję, że moja aktywność w sieci chociaż odrobinę przyczynia się do promowania czytelnictwa w Polsce.

Jakie działania podejmowałeś w czasie studiów, które pozwoliły Ci osiągnąć to, czym teraz się zajmujesz?

Dość wcześnie odkryłam, że to co najbardziej lubię w socjologii to jej zaplecze metodologiczne: metody, techniki i narzędzia, za pomocą których badacz poznaje rzeczywistość społeczną. Starałam się wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do nauki wykorzystywania metodologii, o której tyle mówiło się na zajęciach w praktyce. Uczestniczyłam w projektach realizowanych razem z pracownikami naukowymi i zewnętrznymi podmiotami. Przy jednej z takich inicjatyw udało mi się nawiązać jak widać trwałą, bo trwającą już ponad 5 lat współpracę z moim aktualnym pracodawcą.

Czym dla Ciebie jest sukces?

Podążaniem obraną ścieżką z poczuciem, że jest się we właściwym miejscu.

A co jest Twoim największym sukcesem?

Myślę, że największym sukcesem jest to, że zawodowo robię dokładnie to, co sobie zaplanowałam jeszcze studiując. Opolski rynek pracy jest jaki jest, a to że udało mi się dołączyć do grona badaczy, które z naszego małego biura w Opolu konkuruje na rynku z największymi polskimi agencjami badawczymi to coś, czemu wciąż nie dowierzam.
A jeśli chodzi o największy sukces w ciągu tych kilku lat pracy w zawodzie, to zdecydowanie wskazałabym opracowanie i wdrożenie procedur pozwalających na uzyskanie branżowego certyfikatu jakości.

Co byś poradziła studentom, którzy stawiają pierwsze kroki na drodze rozwoju swojej kariery?

Nie bójcie się poszukiwać swojej ścieżki, sprawdźcie co w obrębie studiowanej dziedziny nauk najbardziej Was interesuje i rozwijajcie się w tym obszarze. Miejcie świadomość, że macie wybór, ale raczej nie czekajcie z nim do końca studiów. Dajcie się zauważyć i poznać: wykładowcom, innym studentom, pracodawcom. Angażujcie się w różne projekty i inicjatywy, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się nie przynosić żadnych wymiernych korzyści. Studia to najlepszy czas na nawiązywanie znajomości, które zaowocują w przyszłości. Inwestujcie nie tylko w wiedzę, ale też w doświadczenia i relacje.

Joanna Jaworska

Absolwentka listopada 2018

Poznaj pozostałych Absolwentów Miesiąca Uniwersytetu Opolskiego


Zgłoś Absolwenta Miesiąca Uniwersytetu Opolskiego


5 + 7 =