fbpx

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oferuje usługi pośrednictwa pracy za granicą w ramach sieci EURES, a także usługi poradnictwa zawodowego. WUP prowadzi Rejestr Agencji Zatrudnienia oraz Rejestr Instytucji Szkoleniowych, udziela informacji nt. wsparcia ze środków EFS oraz realizuje projekty własne. Wykonuje zadania wynikające z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń dla osób bezrobotnych.

Więcej informacji: https://wupopole.praca.gov.pl.

Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Ubranie powinno być czyste i wyprasowane. Podobnie rzecz się ma z obuwiem – brudne buty dyskwalifikują Cię już na starcie. Ubierz się bardziej formalnie.

Jeśli jesteś kobietą, załóż rajstopy, nawet jeśli jest ciepło. Dobrym wyborem są również długie spodnie z oddychającego materiału, np. lnu. Jeśli chodzi o „górę”, możesz pozwolić sobie na krótki rękaw, jednak zdecydowanie wystrzegaj się dekoltów czy bluzek na ramiączkach. Świetnym dodatkiem dopełniającym stylizację będzie również przewiewna marynarka. Również w przypadku butów musisz uważać – nie wybieraj butów z widoczną piętą lub palcami. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na klasyczne czarne szpilki lub ewentualnie baleriny. Strój powinien być jak najbardziej stonowany. Możesz ubrać także elegancką sukienkę, w prostym kroju i o długości do kolana lub za nie. Decydując się na spódnicę, konieczne jest zadbanie o jej długość – zbyt krótka może zostać źle odebrana.

Jeśli chodzi o mężczyzn, wskazany będzie garnitur. Pamiętaj, że marynarka może być rozpięta tylko w jednym przypadku – gdy siedzisz. Gdy wstajesz, zapnij ją na jeden guzik. No dobrze, a co z krawatem? Nie jest on konieczny, no chyba że ubiegasz się o wysokie stanowisko. Do garnituru warto wybrać jednolitą koszulę (koniecznie pamiętaj o zapięciu wszystkich guzików!). Najbardziej elegancka będzie ta z długim rękawem, ale akceptowalne są również te z krótkim. Warto pochylić się również nad skarpetkami – absolutnie muszą być dopasowane kolorystycznie do stroju.

O czym więc należy pamiętać? Należy wglądać schludnie, elegancko i skromnie. Minimalizm jest dobry. Przyjście na rozmowę z dobrym, pozytywnym nastawieniem, będzie najlepszą ozdobą.

 
Czy ma Pan/i jakąś poradę dla kandydatów, którzy stresują się rozmową kwalifikacyjną?

Można zastosować kilka metod takich jak:

  1. Po pierwsze i najważniejsze to solidnie przygotować się do rozmowy, zapoznać się z obowiązkami które będziemy wykonywać na danym stanowisku, zapoznać się z działalnością firmy, jej produktem lub usługą. Wiedza ta wykaże że zależy nam na pracy i nie pozwoli zaskoczyć nas pytaniami związanymi z firmą lub samą pracą.
  2. zastosowanie technik relaksacyjnych przed rozmową kwalifikacyjną to dobre rozwiązanie. najprostszą z form jest wzięcie 10 głębokich oddechów i skupienie uwagi. Rozluźni to nasze mięśnie i pozwoli na spokojne podejście do rozmowy.
  3. Możemy poprosić bliską osobę o przeprowadzenie symulacji rozmowy kwalifikacyjnej. Możemy zobaczyć wtedy które pytania sprawiły nam największą trudność i przygotować się do nich lepiej. Osoba która będzie prowadziła symulację, szczerze opowie nam o swoich wrażeniach,dzięki czemu będziemy mogli się lepiej przygotować.
  1. Wypocznij, wyśpij się, przygotuj odpowiednie ubranie dzień wcześniej.
  2. Każda rozmowa kwalifikacyjna jest nowym doświadczeniem, z którego możemy wyciągnąć bardzo cenne wnioski.
Jakie pytania najczęściej są zadawane na rozmowach rekrutacyjnych przez potencjalnych kandydatów?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko jedna strona ma prawo zadawać pytania. Ubiegając się o pracę też możesz, a nawet powinieneś to robić.

Po co?  Jest kilka powodów:

  1. Możesz się upewnić, że chcesz pracować u człowieka, z którym rozmawiasz, że będzie Ci dobrze w danym miejscu, że jego cele i oczekiwania pokrywają się z Twoimi.
  2. Masz szansę dopytać o szczegóły, o których nie było mowy w pierwszej części rozmowy.
  3. Dasz szansę poznać się rekruterowi z innej strony, w roli osoby przejmującej inicjatywę, odważnej.
  4. Zadanie przez Ciebie pytań, całkowicie zmieni dynamikę rozmowy, ożywi ją.
  5. Jeśli nie zadasz co najmniej dwóch pytań, możesz zostać odebrany, jako kandydat mało zainteresowany stanowiskiem lub – co gorsze – za osobę mniej inteligentną i mniej zaangażowaną, a więc na pewno nie taką, jakiej poszukuje pracodawca.

Nie należy jednak zadawać jakichkolwiek pytań tylko po to, by “zaliczyć” ten etap rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ mogą one zaważyć o wyniku całej rozmowy – dać Ci kilka dodatkowych punktów lub całkowicie przekreślić Twoja kandydaturę. Jeśli pytania będą nieprzemyślane lub będą dotyczyć czegoś, co rekruter już wcześniej wyjaśnił, bardziej Ci zaszkodzą niż pomogą. Tak więc pytania muszą być mądre i dotyczyć ważnych aspektów przyszłej pracy.

Opole

CV w języku obcym