Jesień w radiowej Czwórce: nowe audycje na nowy rok akademicki

Początek października to jednocześnie koniec studenckich wakacji i początek roku akademickiego. Radiowa Czwórka chcąc towarzyszyć studentom w ich codziennym życiu, przygotowała wiele interesujących nowości. Jesienne propozycje Czwórki z pewnością zainteresują wszystkich, którzy szukają ciekawych informacji na temat studiów, pracy, domowych finansów, kultury, muzyki czy gamingu.

Weronika Puszkar zaprasza na nową audycję „Strefa studenta” (wtorki, godz. 14.00). Tematami będą ważne dla studenckiej braci sprawy: kierunki i uczelnie, praktyki, nauka online, studia za granicą, koła studenckie, zdalne sesje, akademiki i mieszkania, koszty studiów online, życie studentów w dobie pandemii, czy rynek pracy dla młodych w tym trudnym czasie. Dla zabieganych pojawi się także „Strefa studenta – ekspres”, czyli przegląd najnowszych informacji dla studentów (środy i czwartki, godz. 15.45).

Wśród propozycji dla dopiero stawiających swoje pierwsze kroki zawodowe znajdzie się także cykl reporterski Szymona Jaworskiego „Droga do pracy”, czyli wszystko o tym, jak i gdzie szukać pracy, od czego zacząć, jak zdobyć kwalifikacje zawodowe, gdzie szukać swojej niszy zawodowej, jak się przebranżowić, na co zwracać uwagę przy aplikowaniu na dane stanowisko oraz w co inwestować. W każdą środę o godz. 14.45.

Życie studenta to nie tylko nauka i zabawa, ale często także wyższa szkoła zarządzania własnymi pieniędzmi. Jednak okiełznanie budżetu domowego czy zrozumienie umowy nie musi być trudne. W cyklu reporterskim „Ekonomik” (wtorki, godz. 14.45) Czwórka podpowie, w jaki sposób zabrać się do własnych finansów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej, jak oszczędzać, a także jak pożyczać i się nie zadłużyć.

W piątkowych audycjach „Rozbiegani” (godz. 9:00) raz w miesiącu Karina Terzoni będzie udostępniała antenę klubom i drużynom studenckim, w najbliższych planach ma odwiedziny w sekcji Judo AZS Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i w sekcji piłki ręcznej kobiet AZS Akademii Leona Koźmińskiego. Z kolei dla fanów bardziej stacjonarnych sportów: gier i e-sportu Łukasz Chmiel, autor niedzielnej „Strefy gamingu”, przygotował „Gamingowy flesz” (wtorki i czwartki o godz. 8.45) z aktualnościami ze świata gamingu – premierami, wynikami meczów, starć ligowych oraz mistrzostw.

Nie zabraknie także jak zawsze ciekawych propozycji kulturalnych. Codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10.30 w cyklu „Książka w Czwórce” będzie można posłuchać fragmentów dzieł z kanonu literatury polskiej i światowej. Już 5 października na antenie pojawi się pierwszy odcinek radiopowieści „Idiota” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Janusza Kukuły z gwiazdorską obsadą, m.in.: Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Dorotą Landowską.

Z kolei w piątki rano, o godz. 10.40, w cyklu „Sztuka Młodych” słuchacze znajdą przegląd tego, co ciekawego dzieje się na polskich uczelniach artystycznych, w szkołach średnich i kołach naukowych: biennale, triennale, wystawy wyróżnionych prac, przeglądy artystyczne czy plenery.

Nowy będzie także „OMG, czyli ogarniamy mowę geeka” – cykl reporterski o języku i netykiecie (czwartki, po godz. 17.00). Wraz z Agatą Nowotnik przyjrzymy się, jak język polski funkcjonuje w sieci, jakie słowa, skróty, nowe sformułowania tam powstały i funkcjonują teraz w potocznej polszczyźnie. Będzie też oczywiście o znakach, które mówią więcej niż słowa, a także o tym, jak pisać maile do wykładowcy i czy używać komunikatorów w kontakcie z pracodawcą.

Wśród muzycznych audycji pojawi się całkiem nowa, poranna „Plantacja dźwięków” Małgorzaty Jakubowskiej. W każdy wtorek o godz. 9.00 usłyszymy nowe, świeże brzmienie, korzeniami sięgające do soulu, R&B, k-housu, housu czy muzyki eksperymentalnej, elektronicznej i dreampopowej. Słuchacze będą mogli proponować także swoje utwory i tym samym współtworzyć wtorkową playlistę.

Muzyka nadal będzie ważną częścią programu Czwórki. Na antenie nie brakuje audycji muzycznych serwujących rozmaite gatunki: od klubowych brzmień DJ Berta (Klubowe ikony i Kluboteka), funku Harpera (Basstion i Funkadelia), elektroniki Lexa (Pora Lexa) i Tomka Rawskiego (Niedzielna sesja), muzyki polskiej i dance’u serwowanych przez Ulę Kaczyńską (Prywatka, Wszystko gra) przez rockowe klimaty (Rock Blok Bartka Koziczyńskiego), rap i hip-hop (Numer Raz Wita Was, Czwarta Fala Dużego Pe) po nocne brzmienia Gargamela (Pogłos) czy Mateusza Tomaszuka (Off Control).

Czwórka ma także coś dla miłośników innych gatunków: fani reggae niezmiennie od dekady mogą słuchać Strefy Dread Makena, muzykę z końca świata proponuje niezmordowany popularyzator folku Maciej Szajkowski (Folk Off),a koreańskiej muzyki pop posłuchamy w programie Teraz Kpop!

Z Czwórką stale współpracują także polscy muzycy i animatorzy muzyczni: swoje ulubione utwory nadal prezentować będą m.in. Rosalie., Kasia Lins, Justyna Święs (Dziewczyny grają), Zamilska, Włodi (Noc Rezydentów), Czeluść i Kuba Sojka (Wieczór Rezydentów).

W najbliższym czasie będzie możliwość także usłyszenia retransmisji koncertów, m.in. z festiwalu Up To Date w Białystoku. W każdą sobotę o godzinie 18.00 aż do połowy listopada Czwórka zaprezentuje występy artystów grających na tegorocznej Czwartej Scenie Czwórki.

Czwórki można słuchać w Internecie, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.