Miejsca pracy w centrum biznesowym w Opolu czekają na nowe talenty
Capgemini, światowy lider nowoczesnych usług biznesowych, obecny w 6 miastach w kraju, powiększa swój zespół w Opolu. Oddział opolski obchodzi w tym roku szóstą rocznicę obecności na rynku, a liczba zatrudnionych w nim specjalistów przekroczyła 300 osób. W ostatnim roku zespół powiększył się o sto osób, a firma planuje zatrudnić kolejne sto. To szansa dla tych, którzy chcą budować swoją karierę w międzynarodowych strukturach i we współpracy ze znanymi markami.
Na świecie Capgemini zatrudnia 200 tys. osób, w całej Polsce już ponad 8 tys., a w Opolu jest największą firmą oferującą nowoczesne usługi dla biznesu. Dlaczego firma zdecydowała się na lokalizację biura w Opolu? Przede wszystkim ze względu na obecność dobrze wyedukowanych specjalistów ze znajomością języków obcych (a szczególnie angielskiego, niemieckiego, francuskiego i holenderskiego), a także dobrą współpracę z lokalnymi uczelniami i władzami miasta. Bilans tej decyzji jest jednoznacznie pozytywny: ‒ W ciągu sześciu lat udało nam się zbudować w Opolu świadomość czym jest branża nowoczesnych usług biznesowych – mówi Ewa Szroborz, Senior HR Business Partner w Capgemini. ‒ Byliśmy jedną z pierwszych firm w mieście, prowadzącą tego typu działalność. Wraz z szybkim tempem rozwoju oddziału rosło zainteresowanie naszą ofertą oraz naszą specyfiką.
Pracodawca z wyboru
Capgemini to przede wszystkim pracodawca z dobrą marką, który dynamiczny wzrost zawdzięcza między innymi zadowoleniu pracowników. Firma powiększa się i szuka kandydatów, których umiejętności będą wsparciem dla zespołów Cloud Infrastructure Services, odpowiedzialnych za zdalną obsługę techniczną i zarządzanie infrastrukturą informatyczną u międzynarodowych klientów.
Poszukiwane są osoby ze znajomością języków obcych i zainteresowane obsługą klienta, a także programiści, informatycy, administratorzy sieci komputerowych.
Firma inwestuje w rozwój swoich pracowników przez umożliwianie im udziału w kursach językowych i szkoleniach biznesowych. Dzięki temu mogą oni rozwijać się w wybranym przez siebie kierunku i – w zależności od potrzeb i motywacji ‒ zostawać ekspertami w dziedzinie zarządzania infrastrukturą informatyczną (np. serwerami, wirtualizacjami, bazami danych) lub zarządzania ludźmi.
Biuro z widokiem na karierę
Miejsca pracy w opolskim biurze czekają nie tylko na ekspertów IT, pracowników ze znajomością języków obcych, ale również osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Poszukując nowych możliwości, Piotr Remizowski, Operations Delivery Manager, przeprowadził się do Opola z Jeleniej Góry, gdzie studiował filologię germańską z anglistyką. Z kolei Damiana Grygę, opolanina, obecnie Senior Operations Managera, przekonały szanse rozwoju, jakie daje duża firma. Odpowiedział na ogłoszenie na fanpage ’u Urzędu Miasta, a już po sześciu miesiącach pracy pomagał innym pracownikom w poznawaniu potencjalnych ścieżek kariery.
Możliwości szybkiego awansu i docenienia w firmie potwierdza Karolina Galuska, Senior Operations Manager w zespole Cloud Infrastructure Services. Karolina, dzięki swojej silnej motywacji i zaangażowaniu w pracę, szybko została zauważona i doceniona. Obecnie pracuje z ponad dwustuosobowym zespołem dla dużego klienta z regionu niemieckojęzycznego.
Firma wspiera też kandydatów, którzy potrzebują większej biegłości w posługiwaniu się niemieckim czy angielskim. ‒ Podobnie jak w naszych pozostałych lokalizacjach, mamy w Opolu program CLIC skierowany do kandydatów, którzy potrzebują rozwinięcia swoich kompetencji językowych ‒ mówi Ewa Szroborz. Ta inicjatywa otwiera drzwi do Capgemini tym, którzy rozpoczynają dopiero pracę w środowisku międzynarodowym. ‒ Wypracowaliśmy wiele standardów docenianych przez zewnętrzne podmioty oraz środowiska studenckie ‒ dodaje Ewa Szroborz. Standardy te potwierdzane są stale przez nagrody, jakie firma otrzymuje – to między innymi wysokie pozycje w rankingu Universum (Most Attractive Employers) oraz statuetki Top Employer 2017 i 2018. ‒ Capgemini w Opolu stało się marką bardzo dobrego pracodawcy ‒ potwierdza dr Jarosław Bogacki, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Opolskiego ds. współpracy z biznesem.
ABSL dostrzega potencjał Opola
Capgemini to jedna z mocnych marek na liście inwestorów sektora nowoczesnych usług dla biznesu, zlokalizowanych w Opolu. Z danych ABSL – organizacji zrzeszającej firmy należące do tego właśnie sektora – wynika, że w I kwartale 2018 r. w mieście pracowało dla tej branży już tysiąc czterysta osób. Liczba może wydawać się wysoka, ale z ostatniego raportu dotyczącego Opola wynika, że to zaledwie 3% osób w wieku produkcyjnym, co zdaniem autorów raportu świadczy o dużym, jeszcze niewykorzystanym w pełni, potencjale miasta.
Rozwój firm odbywa się przy wsparciu lokalnych władz, m.in. Urzędu Miasta oraz uczelni – Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej, a także innych instytucji wspierających lokalny rynek pracy. Dr Jarosław Bogacki tak określa wspólną misję uniwersytetu i opolskiego biznesu: ‒ Wartością tych działań jest możliwość poznania międzynarodowego środowiska pracy przez studentów już w trakcie studiów. Często są to dla nich pierwsze doświadczenia z tak dużymi i operującymi na rynkach międzynarodowych pracodawcami. Międzynarodowość tego sektora uświadamia naszym studentom jak ważne są kompetencje językowe – nie tylko sama znajomość języka angielskiego i przynajmniej jednego innego języka, ale także znajomość słownictwa specjalistycznego stosowanego w branży. Najważniejszym jednak wspólnym celem jest kształtowanie wiedzy i kompetencji studentów w taki sposób, aby mogli się oni w tym właśnie międzynarodowym środowisku realizować oraz profesjonalnie wypełniać swoje zadania z korzyścią dla pracodawcy i jego klientów.
Wsparcie edukacyjne firm nie ogranicza się zresztą tylko do uczelni. Capgemini ma na swoim koncie utworzenie klasy patronackiej w I LO w Opolu oraz współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. ‒ Dzięki tym działaniom kształtujemy postawy oraz świadome wybory zawodowe uczniów, a w przyszłości kandydatów do pracy – podsumowuje Ewa Szroborz.
Wsparcie lokalnych instytucji idzie w parze z rozwojem infrastruktury biurowej. W 2017 roku podaż nowoczesnych powierzchni biurowych w Opolu zwiększyła się o ponad 9 000 mkw., co stanowi prawie 30% wzrostu w porównaniu z 2016 rokiem. Od 2012 roku, kiedy Capgemini zdecydowało się na otwarcie w Opolu swojego biura, kolejni gracze otworzyli tutaj swoje oddziały. Przyciąga ich nie tylko infrastruktura przygotowana dla biznesu.
Dobre miejsce do życia i pracy
Z danych ABSL wynika, że firmy działające w Opolu bardzo dobrze oceniają korzystną lokalizację, dostępność komunikacyjną miasta, przystępną wysokość kosztów zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników oraz współpracę z lokalnymi władzami. Nie występuje też zjawisko przesycenia lokalnego rynku pracy w branży usług biznesowych.
Do tego opolscy pracownicy charakteryzują się wysokim poziomem etyki pracy. Przedstawiciele inwestorów podkreślają, że ważnym atutem potencjalnej kadry z regionu opolskiego jest bliskość kulturowa do krajów niemieckojęzycznych, a także bardzo wysoki etos pracy, pracowitość i dbałość o porządek. Opolska kadra jest ponadto niezwykle otwarta na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, co jest bardzo ważne w branży wymagającej od pracowników ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.
Kadrę biurową w Opolu zasilają absolwenci czterech uczelni wyższych, a ABSL prognozuje, że do 2020 roku liczba zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu przekroczy dwa tysiące osób. ‒ Mamy świadomość, że rynek pracy bardzo się zmienia i aby pozostać konkurencyjnym, ciągle wdrażamy coś nowego – mówi Ewa Szroborz. Dlatego Capgemini prowadzi programy stażowe i dobrze rozpoznawalny na opolskich uczelniach program „Ambasador”. W ramach samego procesu rekrutacyjnego firma jest nastawiona na udzielanie szybkiej informacji zwrotnej kandydatom, a także ciągle udoskonala proces, zbierając opinie od samych zainteresowanych. Od kilku lat Capgemini prowadzi też w Opolu bezpłatne cykle spotkań dla pasjonatów IT. – W ramach IT T@lk nasi eksperci prezentują biznesowe analizy przypadków, jakie pojawiły się ramach współpracy z międzynarodowymi klientami, oraz odpowiadają na pytania uczestników ‒ opowiada Ewa Szroborz.
Aby dołączyć do zespołu, można aplikować bezpośrednio przez stronę internetową firmy: https://www.capgemini.com/pl-pl/opole/.
O Capgemini
Zatrudniająca na świecie ponad 200 tys. osób firma Capgemini działa w Polsce już od dwudziestu dwóch lat i jest jednym z największych inwestorów sektora nowoczesnych usług dla biznesu. To światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej. Poza Opolem firma posiada oddziały w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu. Capgemini, opierając się na swojej 50-letniej tradycji i szerokiej wiedzy branżowej, umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych, udostępniając szereg usług, od strategii po działalność operacyjną. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i ma im służyć. To wielokulturowa firma, licząca 200 000 pracowników zatrudnionych w 40 krajach. Grupa odnotowała światowy przychód na poziomie 12,8 mld EUR.
Zapraszamy na stronę www.capgemini.com. People matter, results count.