Podsumowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opolu 2019

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery trwała od 21.10.2019 – 25.10.2019 roku. Wydział Ekonomiczny, Wydział Filologiczny oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki wraz z Akademickim Centrum Karier zaangażowały się w organizację szkoleń, warsztatów i prelekcji dla uczniów szkół województwa opolskiego.

Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było: „Pasja – Profesja – Powołanie”, a Uniwersytet Opolski w ciągu 4 dni zorganizował 17 wydarzeń – prelekcji, warsztatów i szkoleń, w których wzięło udział 519 uczestników.
W poniedziałek, 21.10.2019 r. wykłady, warsztaty i prelekcje zaproponowały Wydział Ekonomiczny i Wydział Filologiczny:

1. Zieleń w moim mieście;
  2. Współczesne wyzwania miast. O czym powinni pamiętać urbaniści w XXI w.?
  3. Język, kultura, komunikacja: filary Twojej przyszłości

We wtorek, 22.10.2019 r. oferta została zrealizowana przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Akademickie Centrum Karier, Wydział Filologiczny i Ekonomiczny, a w organizację oferty aktywnie włączyli się również studenci Uniwersytetu Opolskiego dzieląc się swoją pasją z uczestnikami:

1. Świat szyfrów;
  2. Pasja sposobem na życie. Co zrobić, żeby pasja stała się czymś więcej? (część teoretyczna)
  3. Pasja sposobem na życie. Co zrobić, żeby pasja stała się czymś więcej? (część praktyczna)
  4. Jak zaplanować rozwój swojej gminy?
  5. Interesuje Cię wiele dziedzin? Nie wiesz którą wybrać? Możliwe, że jesteś urodzonym urbanistą!
  6. Poezja współczesna w oryginale i tłumaczeniu;
  7. Warsztaty międzykulturowe (szkolenie prowadzone w języku angielskim).

W środę 23.10.2019 r. odbyły się warsztaty angażujące uczestników, które zorganizował Wydział Ekonomiczny oraz Akademickie Centrum Karier:

1. Rozwiązywanie problemów geograficznych z wykorzystaniem narzędzi GIS’;
  2. Zachowania ryzykowne w życiu młodego człowieka – zagrożenia i przeciwdziałanie;

Czwartek, 24.10.2019 r. zorganizowana został prelekcja pt. “Do odważnych świat należy, czyli jak przepłynąłem Atlantyk i przebiegłem przez całą Polskę – opowieść 21 latka”.

Ze względu na duże zainteresowanie ofertą szkoleniową Wydziału Ekonomicznego do stałego programu – obowiązującego również poza Ogólnopolskim Tygodniem Kariery – wprowadzone zostały tzw. warsztaty ruchome – których terminy będą ustalane indywidualnie z zainteresowanymi grupami.

Uczestnicy mogą wybierać spośród następujących propozycji:
1. Smart City. GIS jako technologia wsparcia inteligentnych miast;
2. Podstawy Projektowania w AutoCAD;
3. Stwórz własną mapę;
4. Inwentaryzacja i ochrona terenów zieleni.

Podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w ramach warsztatów uczestnicy zapoznali się ze źródłami pozyskiwania danych odniesionych przestrzennie. Uczniowie mieli okazję nie tylko uzyskać wiedzę, ale również doświadczyć. Współuczestnicy zostali uświadomieni, iż na co dzień formułują zapytania geograficzne, a także rozwiązują problemy przestrzenne z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i technologii.

Spotkania z interesującymi osobowościami, wysłuchanie ich historii oraz możliwość zadania pytania było ciekawym doświadczeniem. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład Tomasza Sobani – pisarza, podróżnika i biegacza, który opowiedział historię swojej ciężkiej pracy i drodze do osiągnięcia celu. Obecnie 21- letni Tomasz Sobania ze względu na ogromny wachlarz zainteresowań może cieszyć się sukcesami na wielu płaszczyznach.
Tegoroczne warsztaty aktywizowały także studentów z różnych środowisk kulturowych uczących się na Uniwersytecie Opolskim – w języku angielskim zostały przeprowadzone tzw. warsztaty międzykulturowe angażujące międzynarodową grupę studentów oraz uczniów szkół.

W kolejnych dniach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opolu uczestnicy mogli otrzymać informację dotyczącą tego, co zrobić, żeby pasja stała się czymś więcej? – warsztat składał się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Nie zabrakło również prelekcji dla osób, które posiadają wiele zainteresowań. Wydział Filologiczny zorganizował warsztat pt. “ Interesuje Cię wiele dziedzin? Nie wiesz którą wybrać? Możliwe, że jesteś urodzonym urbanistą!”. Chętne osoby mogły uzyskać wiedzę dotyczącą tego, jak połączyć wiele zainteresowań. Ze względu na różnorodność zaproponowanych przedsięwzięć edukacyjnych każdyz uczestników mógł wybrać coś dla siebie. Uczniowie szkół na terenie województwa opolskiego chętnie korzystali z zaproponowanych wydarzeń.

Wielki finał

Gościem specjalnym podsumowania Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery był Szymon Hołownia – dziennikarz, pisarz, publicysta, który podzielił się swoimi doświadczeniami, historiami oraz wskazówkami dotyczącymi świadomego wyboru swojej ścieżki zawodowej.

Organizatorzy

Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. Opolską edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opolu koordynuje Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.
Wydarzenia w ramach OTK w Opolu można obserwować na facebooku: www.facebook.com/OTKOpole/.