Każdy z nas codziennie styka się z badaniami sondażowymi, choć czasami nawet sobie tego nie uświadamia : w prasie, telewizji, Internecie, na spotkaniach polityków, przedsiębiorców i urzędników – mówi się o tym, co Polacy myślą: czego pragną, a czego się obawiają, na kogo zagłosują w wyborach, czy popierają reformę edukacji, jakiej pensji sobie życzą i gdzie pojadą na wakacje.

Jak odnaleźć się w tym chaosie informacyjnym?

Badania sondażowe to najpowszechniej stosowana na rynku metoda badań społecznych: przedsiębiorstwa, administracja organizacje pozarządowe i inne podmioty, chcąc zebrać wiedzę od klientów lub kontrahentów – przygotowują ankiety. Często niestety pełne błędów i niedociągnięć.

Jak oddzielić wartościowe informacje od błędnych, fałszywych, od manipulacji?

W trakcie warsztatów przybliżymy tajniki badań sondażowych.

Porozmawiamy o tym po co, przez kogo i jak realizowane są badania opinii publicznej.

Wyjaśnimy na czym polegają takie badania.

Pokażemy jak rozpoznać rzetelnie przeprowadzone badanie.

Wspólnie przygotujemy i zrealizujemy badanie sondażowe na interesujący uczniów temat!

Dzięki warsztatom uczeń zdobędzie umiejętności:

• zaprojektowania prostego kwestionariusza ankiety,

• poszukiwania wiarygodnych źródeł danych sondażowych,

• współpracy w zespole.

Uniwersytet Opolski, Collegium Civitas, sala 330.

12.03.2018, godz. 17:00