Jaki format powinno mieć CV? Oto jak dobrze zapisać plik z życiorysem

Spędziliśmy już sporo czasu, podsumowując nasze osiągnięcia, przypomnieliśmy już sobie, kiedy rozpoczęliśmy i zakończyliśmy studia oraz wybraliśmy idealne zdjęcie do CV. Wygląda na to, że nasz życiorys jest już gotowy i możemy śmiało odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę. Teraz trzeba tylko zapisać CV na dysku… tylko jaki format wybrać, aby obyło się bez kłopotów?

W skrócie:

  • Zawsze sprawdź, czy w ogłoszeniu o pracę jest informacja o tym, w jakiej formie należy przesłać CV.
  • Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybranie formatu PDF. Da nam pewność, że rekruter zobaczy to, co my, kiedy zapisujemy swoje CV.
  • Ryzyko, że wybranie formatu docx lub odt, spowoduje problemy z wyświetlaniem się dokumentu, jest niskie, ale nie zerowe.

Format CV – jaki wybrać?

Chcąc utworzyć nasz życiorys, będziemy musieli w pewnym momencie wybrać, w jakim formacie zapisać CV. Decyzja o tym powinna być uzależniona przede wszystkim od wymagań firmy, która wystawiła interesujące nas ogłoszenie o pracę. Możliwości najprawdopodobniej będą dwie:

Informacja o preferowanym przez pracodawcę formacie CV będzie zawarta w ogłoszeniu o pracę.
Jeżeli aplikujemy przez stronę internetową, która wymaga od nas wypełniania kolejnych pól, informacja o tym, w jakim formacie pracodawca chce CV, znajdzie się w okolicy okna, za pomocą którego będziemy musieli wgrać nasz plik z życiorysem.

Aby zapisać CV w wybranym formacie, zamiast funkcji „Zapisz” w naszym programie, powinniśmy wybrać „Zapisz jako…” lub „Eksportuj” i tam wybrać interesujący nas format.

W jakim formacie zapisać CV?

Możliwe jednak, że takiej informacji zabraknie. Wtedy najbardziej uniwersalnym wyborem będzie wybranie pliku w formacie pdf. Gwarantuje on nam, że rekruter zobaczy nasze CV w dokładnie takiej formie, w jakiej my je widzieliśmy, kiedy je wysyłaliśmy.

Popularnym wyborem jest też format doc i docx, stosowany przy pracy z programem Microsoft Word. O ile bardzo prawdopodobne, że osoba przeglądająca naszą aplikację będzie z niego korzystać, to jednak nie możemy być tego w 100% pewni. Ryzykujemy wtedy tym, że nasze CV się „rozleci” i najlepszym wypadku będzie wyglądało źle, a w najgorszym, będzie po prostu nieczytelne. Wybierając inny format otwart na edycję, taki jak odt wykorzystywany m.in. przez Libre Office i Open Office, również nie zapewniamy sobie bezpieczeństwa.

Możemy pokombinować z wysłaniem pliku w kilku formatach, aby rekruter na pewno mógł je otworzyć. Znacznie bardziej profesjonalnie będzie jednak, jeżeli postawimy na jednego, porządnie przygotowanego pdf’a.

Artykuł powstał we współpracy z portalem dlaStudenta.pl

Udostępnij post

Skip to content