Czas rozmowy kwalifikacyjnej to kolejny etap w procesie rekrutacji, podczas którego oceniana jest Twoja kandydatura. Już w momencie rozmowy telefonicznej i zaproszenia na spotkanie – poddawane są ocenie język i Twoja kultura osobista. Od samego początku bardzo ważne jest to, w jaki sposób się wypowiadasz i jak zachowujesz, dlatego dobrze jest wiedzieć jak najlepiej przygotować się do pierwszego spotkania. W tym artykule przedstawiamy Ci kilka sprawdzonych sposobów.
Przegląd oferty pracy, której dotyczy rozmowa.
Na początek przejrzyj ofertę pracy i przypomnij sobie treść oferty na którą wysłałaś/eś swoją aplikację. Pomoże Ci to lepiej przygotować się do rozmowy. Zastanów się, które z Twoich doświadczeń pomoże Ci odnaleźć się na nowym stanowisku pracy. Wypisz zakres obowiązków oraz wymagania. Przeanalizuj, które z oczekiwań pracodawcy spełniasz. Weź kartkę, długopis i wypisz je, a następnie przygotuj swoją najlepszą prezentację.
Jak to zrobić? Podawaj przykłady z życia zawodowego. Jeżeli dotychczas nie pracowałeś/aś – posiłkuj się doświadczeniem, które zdobyłeś/aś na przykład podczas projektów na studiach. Dokładnie przeanalizuj, czym możesz się pochwalić. Za każdym razem staraj się argumentować popartymi przykładami cechę oraz umiejętność, którą chcesz zaznaczyć. Masz z tym trudność? Zastanów się czym możesz do siebie przekonać pracodawcę? Co najlepiej potrafisz? Co robisz z największą pasją i zaangażowaniem? Czy jesteś w stanie uzasadnić odpowiedź na to pytanie? Jeżeli nadal masz z tym kłopot, to koniecznie musisz nauczyć się mówić o swoich umiejętnościach! Gwarantujemy Ci, że masz ich naprawdę sporo!
Zadanie: Otwórz notatnik w komórce, na komputerze lub weź kartkę, długopis i spisz, co Cię wyróżnia.
Zrób to właśnie teraz.
………………….………………….…………….………………….….………………………….………….………………….…………….…………………………….….………………………….………………….…………….………………….….……………….……………………………….…………….………………….…………….………………….….………………………….………….………………….…………….……………….….….………………………….
Zadanie wykonane? Możesz przejść do następnego punktu:
Dowiedz się o czym powinieneś/powinnaś pamiętać przed spotkaniem.
Podpowiadamy:
1. Zbierz najważniejsze informacje o firmie
Im więcej wiesz o miejscu pracy i stanowisku, tym łatwiej będzie Ci przekonać przyszłego pracodawcę do tego, że jesteś osobą, której poszukuje.Co warto wiedzieć?
Skąd możesz zdobyć takie informacje? Zrób research!
Porozmawiaj ze znajomymi, przeczytaj informacje na stronie internetowej i odwiedź profil firmy w serwisie Facebook i LinkedIn. Większość firm prowadzi komunikację z klientem w internecie – wykorzystaj tę wiedzę z korzyścią dla siebie.
2. Poznaj swoje CV
Masz problem ze swoim dokumentem? Przeczytaj inne artykuły, w których radzimy m.in. jakie elementy obowiązkowo powinny znaleźć się w CV, a z czego raczej warto zrezygnować. Link znajdziesz na końcu artykułu.
Pamiętaj! – do każdej wymienionej podczas spotkania cechy, czy umiejętności podaj przykład bądź przypomnij o sytuacji z przeszłości, w której miałeś okazję wykorzystać swoje mocne strony.
3. Przygotuj pytania
Na pewno jest coś o co chcesz zapytać. Może interesuje Cię czy firma inwestuje w rozwój pracowników? Jak wygląda typowy dzień pracy na stanowisku, o które się ubiegasz? Jakie możliwości rozwoju i awansu zawodowego umożliwia pracodawca?
Pamiętaj, aby uważnie słuchać podczas rozmowy. Jeżeli w trakcie spotkania padła już odpowiedź na pytanie, które wcześniej przygotowałeś/aś – nie zadawaj go ponownie. Będzie to świadczyło o Twoim braku skupienia. Możesz wcześniej przygotować sobie listę pytań – z pewnością nic ważnego Ci nie umknie. Przygotuj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Istnieje szereg pytań, na które możesz przygotować swoją odpowiedź.
Które to pytania?
Spotkanie z rekruterem to Twój czas, więc postaraj się go jak najlepiej wykorzystać. Przygotuj się. Rekruter chce Cię poznać. Najbardziej interesują go Twoje kwalifikacje, doświadczenie oraz umiejętności – więc zawsze staraj się odpowiadać na temat. Pomimo tego, że jest to rozmowa o pracę – nie zapominaj o pozytywnym nastawieniu oraz uśmiechu. Podczas spotkania ważne jest co wiesz o sobie, więc poznaj siebie z jak najlepszej strony! Miej w pamięci swoją drogę zawodową: nazwę poprzedniego miejsca pracy, stanowisko, przypomnij sobie sukcesy i osiągnięcia z poprzednich miejsc pracy. Nie unikaj pytań trudnych – postaraj się znaleźć rozwiązanie. Jeżeli nie jesteś pewien/pewna odpowiedzi – nie udawaj, że wiesz wszystko. Szczerość to podstawa.
Akademickie Centrum Karier
ul. Grunwaldzka 31, pok. 2,3
45-054 Opole
tel. +48 77 452 70 54
e-mail: kariera@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382