Komisja Europejska oferuje dwa rodzaje staży: staż w dziedzinie administracji oraz staż w dziedzinie tłumaczeń w Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych (DGT).
Staże odbywają się w każdej ze służb i agencji Komisji Europejskiej – głównie w Brukseli, ale także w Luksemburgu oraz w innych miastach w Unii Europejskiej.
Charakter obowiązków zależy od działu, do którego trafi stażysta. Może to być praca w dziedzinie prawa konkurencji, zasobów ludzkich, polityki ochrony środowiska, tłumaczeń itp.
Kto może się zgłosić?
Program staży jest otwarty dla wszystkich obywateli UE, bez względu na wiek, płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, religię lub przekonania, przynależność do mniejszości narodowej, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Dostępna jest również ograniczona liczba miejsc dla obywateli państw trzecich.
Zgłaszać się mogą absolwenci studiów dowolnego kierunku, pod warunkiem że już uzyskali dyplom (jeśli dyplom nie został jeszcze wydany, z reguły wystarczy wykaz zaliczeń). Wymagana jest znajomość dwóch języków UE.
Co należy do zadań stażysty?
- uczestnictwo w zebraniach, pracach grup roboczych i otwartych posiedzeniach oraz organizowanie ich,
- przygotowanie i analiza dokumentacji, m.in. sprawozdań,
- udzielanie odpowiedzi na pytania obywateli,
- udział w zarządzaniu projektami,
- tłumaczenie, weryfikacja tłumaczeń lub wyszukiwanie terminologii.
Jakie są oczekiwania wobec stażysty?
- otwarte podejście do kwestii europejskich
- chęć poznania metod pracy Komisji
- gotowość do pracy w środowisku wielokulturowym
- wniesienie nowej perspektywy w codzienną pracę Komisji
- postawa proaktywna