Coroczne wydarzenie organizowane przez Akademickie Centrum Karier umożliwia studentom i absolwentom spotkanie z pracownikami prężnie rozwijających się firm, poznanie bieżących ofert pracy, możliwości współpracy i kariery oraz poznanie wymagań procesu rekrutacyjnego.
Wystawcy biorący udział w Giełdzie Pracy wykorzystują wydarzenie do prezentowania ofert pracy, zapoznania potencjalnych kandydatów ze specyfiką konkretnych stanowisk oraz profilu firmy, a także nawiązują bezpośredni kontakt i współpracę z pracownikami Uniwersytetu Opolskiego.
Tradycyjnie, od kilku lat, Giełda Pracy Uniwersytetu Opolskiego przybrała dwuczęściową formułę. W części pierwszej – targowej – wzięli udział wystawcy i osoby zainteresowane poznaniem aktualnej sytuacji na rynku pracy. W godzinach od 10:00 do 13:00 uczestnicy mieli czas na udział w pierwszych rozmowach kwalifikacyjnych, konsultację CV, rozmowę z pracownikami działów HR na temat kompetencji niezbędnych na rynku pracy, wykonanie profesjonalnych zdjęć do dokumentów aplikacyjnych i zawodowych serwisów społecznościowych oraz poszerzenie sieci kontaktów, które owocują późniejszym zatrudnieniem i współpracą.
Dodatkowo w godzinach porannych zaplanowane zostały liczne szkolenia i warsztaty prowadzone przez pracodawców. W tym roku czasie uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w sześciu różnych szkoleniach prowadzonych przez praktyków. Uczestnicy mogli wybrać spośród tematów takich jak:
- Pierwsze kroki na rynku pracy;
- Twój pierwszy raz – wyzwania na rynku pracy;
- Rozpocznij karierę w administracji publicznej!
- Zarządzanie czasem – co sprawia, że działamy bardziej efektywnie?
- Kariera w korporacji okiem rekrutera – spotkanie z przedstawicielem firmy Stefanini;
- Jak rozwinąć firmę dzięki Google Moja Firma?
W szkoleniach organizowanych w ramach X Giełdy Pracy wzięło udział 202 uczestników. Rejestracja odbyła się z wykorzystanie formularza elektronicznego dostępnego przez wykorzystanie narzędzie LimeSurvey. Uczestnicy każdego szkolenia wzięli udział w ewaluacji, dzięki czemu Akademickie Centrum Karier ma możliwość dostosowania oferty do potrzeb i oczekiwań studentów i absolwentów biorących udział w wydarzeniach.
Część targowa odbyła się w Budynku Głównym przy ul. Oleskiej 48. Wszystkie szkolenia w ramach X Giełdy Pracy zorganizowane zostały w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Opolskiego.
W ramach organizacji X Giełdy Pracy na Uniwersytecie Opolskim 01 marca 2019 roku Akademickie Centrum Karier podpisało porozumienie o współpracy z Instytutem Socjologii UO na rzecz organizacji wspólnych przedsięwzięć w roku 2019.
W wyniku porozumienia Instytut Socjologii wsparł ACK w organizacji drugiej części X Giełdy Pracy, a studenci i studentki kierunków: socjologia, Intercultural communication, psychologia i filozofia wzięli udział w pracach badawczych realizowanych w ramach przedmiotu Socjologia w działaniu. Celem kursu jest pokazanie, że kompetencje zdobyte w czasie studiów z powodzeniem można wykorzystać do zbudowania kariery zawodowej. ACK podejmując współpracę z Instytutem Socjologii współdzieliło działania badawcze realizowane w ramach X Giełdy Pracy ze studentami i studentkami zaangażowanymi w projekt. Merytorycznego wsparcia udzieliła dr Magdalena Piejko-Płonka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego.
W ramach przedmiotu Socjologia w działaniu zostały przeprowadzone następujące elementy:
- Opracowanie narzędzia badawczego i przeprowadzenie pilotażu;
- Przeprowadzenie szkolenia z moderowania grup warsztatowych
- Rekrutacja uczestniczek i uczestników warsztatów;
- Organizacja warsztatów deliberatywnych, w których wzięli udział studenci, studentki różnych kierunków, absolwenci i absolwentki UO, oraz przedstawiciele pracodawców;
- Współorganizacja dyskusji panelowej z udziałem pracodawców, przedstawicieli Urzędów Pracy, agencji zatrudnienia, władz dziekańskich i pracowników Uniwersytetu Opolskiego;
Zwieńczeniem prac w ramach przedmiotu (analizą danych zebranych w czasie warsztatów) jest wydanie raportu z rekomendacjami dla pracodawców. Warsztaty i dyskusja spotkały się z dużym zainteresowaniem, a problemy, które podnosili uczestnicy warsztatów okazały się być na tyle istotne, że biorący udział w dyskusji przedstawiciele wydziałów uniwersytetu (dr hab. Elżbieta Szymańska-Czaplak, Prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Filologicznego, dr Marek Korzeniowski, Prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Nauk Społecznych oraz dr Bartosz Chorkowy, Prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Ekonomicznego) zgłosili potrzebę kontynuowania prac warsztatowych z podziałem na poszczególne wydziały.
W X Giełdzie Pracy udział wzięli:
ista Shared Services Polska Sp. z o.o. – Patron honorowy
Partnerzy:
Camp Leaders Poland Sp. z o.o.
Capgemini Polska Sp. z o.o.
Tensoft Sp. z o.o.
Auto LELLEK Group Sp. z o.o. Sp. k.
EKO-OKNA S.A.
PARETTi Sp. z o.o. Sp.k.
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej
PricewaterhouseCoopers Service Delivery Center Poland Sp. z o.o.
Concept Plus Sp. z o.o.
SIEGENIA-AUBI sp. z o.o.
STEFANINI Poland Sp. z o.o.
Wystawcy:
TRW Steering Systems Poland Sp. z o.o.
Helen Doron English
Deustche Post AG
Credit Agricole Bank Polska SA
PKF BPO CONSULT Sp. z o.o. Sp.K.
CCIG GROUP Sp. z o.o.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Komenda Wojewódzka Policji w Opolu
WALTER GROUP
Oriflame
PKO Bank Polski
CB S.A.
Sedulus Sp. z o.o.
Royal School
Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu
Fundacja Aktywizacja
Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
Powiatowy Urząd Pracy w Opolu
Ambasadorka EU Careers
Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Opolskiego – prof. dr hab. Marek Masnyk
Prezydent Miasta Opola – Arkadiusz Wiśniewski
Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła
Wojewoda Opolski – Adrian Czubak
Starosta Opolski – Henryk Lakwa
Posłanka do Parlamentu Europejskiego – Danuta Jazłowiecka
Nowa Trybuna Opolska
Opowiecie.info
TVP3 Opole
SETA Studencka Telewizja Uniwersytetu Opolskiego
Radio Opole
Radio Doxa
Studencka Rozgłośnia Radiowa „Radio Sygnały”