fbpx

5 porad, jak zrobić dobre wrażenie: Poznaj sztukę autoprezentacji

Opowiadanie o sobie nie należy do łatwych zadań i wymaga przełamania wewnętrznych barier. Warto jednak nauczyć się świadomej autoprezentacji, co pomoże opanować stres i przedstawić swoje atuty w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Porada 1: Zadbaj o pozytywne pierwsze wrażenie

Przygotuj się do spotkania z potencjalnym pracodawcą, ubierz się schludnie i stosownie do okazji, jeszcze raz przeglądnij swoje dokumenty aplikacyjne. Bądź punktualny, życzliwy, a przede wszystkim uśmiechnięty. Nie pozwól, aby brak dbałości odebrał Ci szansę przedstawienia swoich kompetencji.

Porada 2: Bądź pewny siebie

Ludzie odnoszący sukcesy znają swoją wartość. Nie pozwól, żeby stres przejął kontrolę nad sytuacją. Opanuj emocje. Nie krępuj się opowiadać o swoich walorach – mów o sukcesach zawodowych i swoich największych osiągnięciach. Jeśli nie wierzysz, że możesz zdobyć stanowisko, o które się ubiegasz, z pewnością będzie to widoczne w Twoim zachowaniu.

Porada 3: Prowadź dialog z rekruterem

Podczas spotkania z pracodawcą rozwijaj swoje wypowiedzi. W ten sposób potencjalny przełożony będzie mógł Cię lepiej poznać. Odpowiadaj na zadawane pytania, unikając krótkiego „tak” lub „nie”. Pamiętaj jednak, żeby mówić zwięźle i konkretnie. Przed rozmową zastanów się nad kwestiami, które chcesz poruszyć (np. temat dotyczący obowiązków).

Porada 4: Zachowaj zimną krew

W trakcie prezentowania swojej osoby trzymaj nerwy na wodzy. Postaraj się zapanować nad zdenerwowaniem – będzie ono słyszalne w Twoim głosie. Bądź pozytywnie nastawiony do rekruterów – zależy im przecież na znalezieniu odpowiedniego kandydata.

Porada 5: Wykaż się profesjonalizmem

Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia i zapamiętać informacje w nim zawarte – mogą się one przydać podczas rozmowy. Nie wypowiadaj się też negatywnie o poprzednim pracodawcy. Wyraź szacunek i bądź powściągliwy – świadczy to o dojrzałości emocjonalnej.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace