Jak odpowiadać na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Oczekiwania finansowe, powody odejścia z poprzedniej pracy, plany zawodowe – omawianie podobnych zagadnień może sprawiać trudność, szczególnie gdy ma się za sobą niewiele rozmów kwalifikacyjnych. Przygotowując się do spotkania z rekruterem, zastanów się m.in. nad celami zawodowymi, które chcesz osiągnąć.
Ważne, by w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej mówić o sobie prawdziwie i z przekonaniem. Zagadnienia, które wymagają głębszej analizy, to na przykład:
- Twoje wady i zalety
Umiejętność mówienia o własnych mocnych i słabych stronach świadczy o samoświadomości i zdrowym poczuciu własnej wartości. Zastanów się, jakie wady w sobie dostrzegasz. Opisując je, podkreśl, jak starasz się je wyeliminować. Dostrzegaj w sobie również to, co dobre – bez pychy, ale też bez fałszywej skromności.
- Cele zawodowe
Ważne, żebyś wiedział, co chcesz osiągnąć w życiu zawodowym. Świetnie, jeśli Twoje plany są zbieżne z celami firmy. Zastanów się, czy chcesz związać zawodową przyszłość z określonym przedsiębiorstwem. Im bardziej świadomie wybierzesz pracodawcę, tym korzystniej wypadniesz na rozmowie.
- Zarobki
Kandydat, który jest rzetelnie przygotowany do rekrutacji, posiada jasno sformułowane oczekiwania finansowe. Ważne, by wynagrodzenie, które chciałbyś otrzymywać, było adekwatne do Twojego doświadczenia, przygotowania zawodowego, a także stawek obowiązujących na rynku pracy. Przygotowując się do rozmowy, nie pomijaj kwestii związanych z finansami.
- Zakończenie współpracy z poprzednim pracodawcą
O powodach odejścia z firmy warto mówić konkretnie i krótko. Jeśli zwolniłeś się np. ze względu na kiepskie relacje z przełożonym, nie powinieneś komentować zachowania szefa. Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego miejsca pracy są alarmujące dla potencjalnego pracodawcy. Zamiast opowiadać osobom trzecim o konfliktach, warto rozwiązywać je w gronie bezpośrednio zainteresowanych osób. Mówiąc o doświadczeniach zawodowych, dobrze jest koncentrować się na pozytywnych aspektach, takich jak zdobyte umiejętności, zrealizowane projekty itp.
Więcej o tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej znajdziesz w artykule: https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/6-filmow-dzieki-ktorym-przygotujesz-sie-do-rozmowy-rekrutacyjnej/
Tekst powstał we współpracy z pracuj.pl