fbpx

Poradnik nt. pierwszej pracy

Praktyka, a może staż – jak zacząć pierwszą pracę? Zastanawiasz się, jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia? Rozpocznij budowanie ścieżki kariery przez praktyki, staże i wolontariaty.

Jak znaleźć pierwszą pracę – praktyka i staż jako dobre opcje na start

Niezależnie od tego, czy właśnie kończysz szkołę średnią, masz dyplom uczelni wyższej, czy też chcesz spróbować swoich sił w nowej branży: nawet na początkowym etapie kariery zawodowej możesz zdobyć pierwsze cenne umiejętności i tym samym kształtować swoją przyszłość. Tylko jak znaleźć pierwszą pracę bez doświadczenia? W tym przewodniku zebraliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat i przedstawimy ci różne sposoby na budowanie ścieżki kariery zawodowej. Staż czy praktyki, a może jednak wolontariat – w przewodniku znajdziesz cenne wskazówki, którą z tych opcji wybrać, jak wejść na rynek pracy, aby z sukcesem postawić pierwsze kroki w wymarzonym zawodzie.

Pierwsza praca – informacje i wskazówki

Osoby rozpoczynające karierę zawodową mają zazwyczaj niewielkie doświadczenie i muszą najpierw znaleźć na siebie pomysł, aby zaistnieć na rynku pracy. Brak umiejętności nie musi być jednak przeszkodą w szukaniu zatrudnienia. Bezapelacyjnie znalezienie pierwszego pracodawcy to duże wyzwanie. Poniższe rady będą ci pomocne w poszukiwaniach wymarzonego zatrudnienia.

  • Dobry plan jest nieodzownym elementem pomyślnego budowania ścieżki kariery zawodowej. Już w trakcie nauki w szkole średniej lub na studiach warto zbierać informacje, jak najlepiej zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Czy do wykonywania wybranego zawodu wymagane są staże? Jaką należy mieć średnią ocen na świadectwie lub dyplomie, aby ubiegać się o praktyki?
    Mając takie informacje już na wczesnym etapie planowania ścieżki kariery, możesz poczynić niezbędne przygotowania i ułatwić sobie rozpoczęcie pracy w upragnionym zawodzie.
  • Jeśli odbywasz praktykę zawodową np. podczas edukacji w szkole średniej, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zasięgnąć informacji, czy jest szansa, aby po zakończeniu praktyk kontynuować pracę w firmie. Zaletą jest to, że wiesz już jak działa przedsiębiorstwo i znasz współpracowników. Jeśli okaże się, że nie ma perspektyw na zatrudnienie cię, masz jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby starać się o pracę w innych miejscach.
  • Jeśli chcesz po studiach pracować na uniwersytecie, możesz ubiegać się o pracę jako asystent naukowy. Jako prawa ręka wykładowców i profesorów w instytucie będziesz prowadzić wykłady, nadzorować studentów i pisać artykuły naukowe. Wielu pracowników akademickich pracuje jednocześnie nad swoją rozprawą doktorską.
  • Od dawna marzysz o pracy w konkretnej firmie? Zatrudnienie w tym przedsiębiorstwie już podczas studiów, to świetna okazja, aby to marzenie się spełniło. Wiele firm umożliwia studiującym pisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej na podstawie udostępnionych przez siebie materiałów. Gdy współpraca przedsiębiorstwa ze studentką lub studentem jest udana, wiele firm proponuje absolwentom stałe zatrudnienie. Oczywiście możesz również ubiegać się bezpośrednio po ukończeniu studiów o stanowisko niższego szczebla w konkretnej firmie. Zwykle jako asystent lub junior podlegasz wyższej rangą osobie w firmie, uczysz się wykonywać swoje zadania i na początku masz mniejszy zakres odpowiedzialności, ale także zawsze możesz liczyć na wsparcie bardziej doświadczonego pracownika.

Budowanie ścieżki kariery – popularne opcje

Zbieranie doświadczenia zawodowego w formie praktyk, stażu lub też wolontariatu niesie ze sobą wiele korzyści. Osoba ubiegająca się później o pracę ma dzięki nim przewagę nad konkurencją – a wszystko to za sprawą nowo nabytych umiejętności i doświadczeń. Także możliwość poznania firmy od podszewki i nawiązanie ważnych kontaktów to zalety, które mogą być cenne w późniejszym budowaniu ścieżki kariery zawodowej.

Praktyki – wgląd w codzienne życie zawodowe

Dzięki praktykom zawodowym masz możliwość bliższego poznania branży i zawodu, który ciebie interesuje. Większość uczniów średnich szkół zawodowych lub technicznych odbywa obowiązkowe staże podczas nauki w szkole i tym samym zdobywa pierwsze, praktyczne doświadczenie. Jeżeli jednak nadal nie wiesz, czym chcesz się zająć w przyszłości, koniec edukacji, to ciągle dobry czas, aby spróbować różnych opcji, także w formie praktyk. Są one pomocne, aby stwierdzić, co lubisz robić i do czego masz predyspozycje. Nieobowiązkowe praktyki lub tzw. praktyki absolwenckie to również znakomity moment, aby przemyśleć sobie, jak chcesz budować ścieżkę kariery zawodowej.

Na niektórych kierunkach studiów praktyki są obligatoryjne. W ramach tzw. praktyk studenckich jest okazja do sprawdzenia zdobytej wiedzę oraz możliwość podjęcia kilkumiesięcznej pracy w firmie. Nierzadko podczas praktyk studenci szukają pomysłu na temat pracy dyplomowej, którą mogą napisać we współpracy z przedsiębiorstwem.

Praktyki zawodowe w szkole średniej lub praktyki studenckie są z reguły bezpłatne. Spotyka się jednak firmy, które płacą wynagrodzenie praktykantom. Należy jednak pamiętać, że służą one uczniom przede wszystkim do zdobycia doświadczenia, poznania wymagań zawodowych i kultury pracy w danej branży, a nie są w pierwszej kolejności źródłem finasowania dla ucznia lub studenta.

Co to staż? Czyli parę słów o przyuczeniu do zawodu w miejscu pracy

Program stażowy to doskonały sposób na zapoznanie się z zawodem. Staż w firmie może odbywać się w trakcie studiów (staż studencki) lub po całkowitym zakończeniu nauki (staż absolwencki). Podczas niego jako tzw. trainee (stażysta, z języka angielskiego) przejdziesz wewnętrzne szkolenia i poznasz różne działy w firmie. W zależności od programu otrzymasz intensywne szkolenie w ciągu maksymalnie 12 miesięcy, a także niezbędne przygotowanie do wykonywania konkretnych prac. Często możesz mieć okazję wzięcia udziału w dodatkowych szkoleniach, a nawet wyjechać za granicę. Ze względu na znaczne inwestycje w edukację stażystów, większość firm oferuje uczestnikom stażu późniejszą perspektywę stałego zatrudnienia.

Staż – pierwsze kroki w mediach i kulturze

Jeśli jesteś kreatywną osobą i interesujesz się mediami oraz kulturą, bezpłatny staż w tym obszarze, może być dla ciebie odpowiednią opcją na zawodowy start. Zastanawiasz się, gdzie potrzebują wolontariuszy? Wydawnictwa, stacje radiowe i telewizyjne czy też biblioteki często oferują wolontariaty. W zależności od branży może on trwać nawet kilka miesięcy. Na ten czas podpisywana jest między stronami specjalna umowa o wolontariat. Jako wolontariusz poznajesz zawód ze wszystkimi jego aspektami oraz – w zależności od miejsca, w którym odbywasz wolontariat – masz możliwość otrzymania podstawowego szkolenia dziennikarskiego. Przechodząc przez różne działy (np. w gazecie), uzyskasz wiedze i kompetencje, które pomogą ci w dalszym budowaniu ścieżki kariery. Często wolontariuszom towarzyszy mentor, który udziela rad i da ci informacje zwrotne dotyczące twojej pracy.

Podsumowanie: rozpocznij swoją karierę zawodową od praktyk lub stażu

Od praktyk, przez staż, po wolontariat, każda z tych opcji jest pomocna w rozpoczęciu aktywności zawodowej i budowaniu ścieżki kariery. W tym czasie możesz zdobyć cenne doświadczenie, odkryć swoje talenty i nawiązać ważne kontakty służbowe. To także dobry sposób na sprawdzenie, czy dana praca będzie ci się podobać. W najlepszym przypadku firma może nawet złożyć ci ofertę stałego zatrudnienia i w ten sposób cel zostanie przez ciebie osiągnięty. Dlatego warto z nadzieją i otwartością zacząć pracę jako praktykant, stażysta lub wolontariusz!

Artykuł powstał we współpracy z firmą C&A i jest dostępny w całości pod linkiem:  https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/pierwsza-praca-poradnik.