fbpx
W ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opolu zapraszamy na warsztat/pogadanka/próbka przekładu i porównania tekstów:
Poezja współczesna w oryginale i tłumaczeniu
Prowadzący: dr hab. Paweł Marcinkiewicz, prof. UO
Paweł Marcinkiewicz, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Katedry Literatur Anglojęzycznych; jego zainteresowania naukowe skupiają się na poezji amerykańskiej oraz teorii tłumaczenia; autor dwóch monografii w języku angielskim: poświęconej A.R. Ammonsowi The Rhetoric of the City (Peter Lang, 2009) oraz J. Ashbery’emu ‘’Colored Alphabets’ Flutter.” John Ashbery and the Twentieth Century American Avant-Gardes (Wydawnictwo UO 2012) wydanej także w rozszerzonej i poprawionej wersji po polsku pod tytułem „Oni przybyli, żeby wysadzić Amerykę”. John Ashbery i  dwudziestowieczne awangardy amerykańskie (Instytut Mikołowski 2015). Paweł Marcinkiewicz jest też poetą, który debiutował w 1989 roku arkuszem poetyckim Zostaw nic, niech płynie (Koło Nowa Kultura, Opole 1989); wydał sześć tomów wierszy, m.in. Zawieram z Tobą przymierze (Inter Esse, Kraków 1993), Tivoli (Znak, Kraków 2000) oraz real,- (Krosno, 2004); w 2014 roku w nowojorskim wydawnictwie Spuyten Duyvil ukazał się wybór jego utworów The Day He’s Gone w przekładzie Piotra Florczyka; laureat nagród Fundacji Kultury oraz Czesława Miłosza. W 2016 roku jego książka Majtki w górę, majtki w dół (Dom Literatury, Łódź 2015) była finalistką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”; jego wiersze tłumaczono na 15 języków, a wkrótce ukaże się wybór jego utworów po kazachsku
O wydarzeniu:
Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej.
Działania kierowane są przede wszystkich do osób młodych, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, a także do wszystkich, którzy pragną przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym i ponownie wybrać właściwą dla siebie ścieżkę zawodową.
Pełna oferta Uniwersytetu Opolskiego znajduje się na stronie: https://kariera.uni.opole.pl/ogolnopolski-tydzien-kariery-w-opolu/

Uniwersytet Opolski, Collegium Maius, sala 206

22 października 2019, godz. 10:40 – 12:00