Komenda Wojewódzka Policji w Opolu
Komenda wojewódzka Policji w Opolu jest państwową jednostką budżetową, nadzór nad działalnością sprawuje Komendant Główny Policji. Obszarem działania komendy jest obszar województwa opolskiego, na którym działa 12 jednostek organizacyjnych Policji.
Przedmiotem działalności Komendy, w tym działalności podstawowej, jest realizacja zadań wynikających z zakresu działania Komendanta jako organu administracji rządowej właściwego w sprawach ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze województwa opolskiego.
Służba w Policji jest dla osób, które chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji. Policja oferuje:
- ciekawą, satysfakcjonującą służbę;
- stabilne i stałe zatrudnienie;
- prestiż społeczny;
- stałe i pewne źródło dochodu;
- możliwość doskonalenia zawodowego;
- możliwość kształcenia się i awansowania zarówno w stopniu jak i na stanowisku;
- wyjątkową rolę społeczną – bycie policjantem to nie tylko zawód, to służba społeczeństwu;
- pomoc potrzebującym.
Służbę w Policji może pełnić:
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,
- nie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystający z pełni praw publicznych,
- posiadający co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.
Jak przebiega proces rekrutacji?
Standardowy proces rekrutacji (nie mówimy tu o czasie obecnej sytuacji epidemicznej w kraju) składa się w następujących etapów:
- Złożenie kompletu dokumentów takich jak:
- podanie o przyjęcie do służby w Policji,
- wypełniony kwestionariusz osobowy część A i B dostępny do pobrania na stronie internetowej www.opolska.policja.gov.pl,
- dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, świadectwa pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu),
- dowód osobisty do wglądu,
- książeczka wojskowa z wpisem „przeniesiony do rezerwy” do wglądu.
- Test wiedzy i test sprawności fizycznej.
Następnie kandydat kierowany jest na pierwszy etap postępowania tj. test wiedzy i test sprawności fizycznej, który odbywa się zawsze w Szkole Policji i przeprowadzany jest w weekendy. Test ten składa się z 40 pytań. Przy każdym pytaniu są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.
Test sprawności fizycznej:
Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód czasie nie przekraczającym 1 minuty 41 sek.
- Badania psychologiczne – Test MultiSelect
Test psychologiczny przeprowadzany jest metodą MultiSelect i składa się z dwóch części: indywidualnego badania kandydata, które odbywa się przed komputerem oraz rozmowy z psychologiem. Za test psychologiczny możesz uzyskać od 1 do 60 punktów. W trakcie testu sprawdzane są zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność, postawa w pracy.
- Rozmowa kwalifikacyjna
Kandydat oceniany jest pod kątem motywacji podjęcia służby w Policji, wiedzy na temat Policji, oceniana jest również autoprezentacja. Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, jeśli uzyska od 36 do 60 punktów.
- Ankieta bezpieczeństwa osobowego
Złożenie wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego rozpoczyna proces postępowania sprawdzającego, o którym mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych. Postępowanie ma na celu ustalenie, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony “poświadczeniem bezpieczeństwa”. Nieuzyskanie takiego dostępu skutkuje przerwaniem postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydata.
- Komisja lekarska
W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie których komisja lekarska oceni psychiczną i fizyczną zdolność kandydata do służby w Policji.
Po pozytywnym zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego kandydat umieszczany jest na liście kandydatów i planowany jest do najbliższego terminu przyjęcia w danym roku kalendarzowym.
Po podpisaniu rozkazu oczekuje na ślubowanie i wyjazd na kurs podstawowy zawodowy, który trwa około 6 miesięcy.
Po pozytywnym zakończeniu kursu podstawowego zawodowego wraca do jednostki macierzystej, do której został przyjęty i pełni służbę.
Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Odpowiem – adekwatny do sytuacji. Dodam, że podczas oceny rozmowy kwalifikacyjnej jednym z obszarów, który podlega ocenie jest wygląd i strój.
Czy pamięta Pan/i jakąś zabawną anegdotę z pracy rekrutera i procesu rekrutacji?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem padło pytanie dot. środków przymusu bezpośredniego, z jakich może korzystać Policji, a brzmiało ono tak:
Rekruter: – Czy jako środek przymusu bezpośredniego występują zwierzęta?
Kandydat: – Tak. (poprawna odpowiedź)
R: – A jakie zwierzęta?
K: – Psy i konie. (poprawna odpowiedź)
R: – Jakie konie?
K: – Mechaniczne.
W poprawnej odpowiedzi chodziło o konie służbowe.
Opole
- podanie o przyjęcie do służby w Policji,
- kwestionariusz osobowy część A i B,
- dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe,
- świadectwa pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu),
- dowód osobisty do wglądu,
- książeczka wojskowa z wpisem „przeniesiony do rezerwy”do wglądu