W roku wyborczym zespół serwisu MamPrawoWiedziec.pl prowadzi w całej Polsce warsztaty i dyskusje o samorządzie i nadchodzących wyborach. Przypominamy, czym zajmuje się samorząd i podpowiadamy jak wyborcy mogą włączyć się w wybory: zorganizować debaty, przepytać kandydatów, sprawdzać ich obietnice, podsumować pracę radnych, a w końcu zaangażować się w prace komisji wyborczych.
Zainteresowanym wyborcom, lokalnym aktywistom, watchdogom i organizacjom pozarządowym proponujemy wspólną organizację spotkań warsztatowych pt. “Obywatele w wyborach”, które odbyły się już w ponad 30 miejscowościach:
Spotkanie warsztatowe pt. “Obywatele w wyborach”
1. Omówimy problemy, które uczestnicy widzą w swoim najbliższym otoczeniu, a które może rozwiązać samorząd. Poszukamy spraw, które nas łączą i dzielą, przyjrzymy się kompetencjom samorządów, oraz podzielimy się pomysłami na podsumowanie kadencji i rozliczenie naszych przedstawicieli.
2. Wyjaśnimy, jak nowelizacja Kodeksu Wyborczego wpłynie na tegoroczne głosowanie.
3. Podyskutujemy o mocnych i słabych stronach kampanii wyborczych do samorządu. Zachęcimy uczestników, by organizowali debaty z kandydatami, zadawali pytania, analizowali programy wyborcze i mądrze kwestionowali obietnice.
4. Zaproponujemy włączenie się w organizację wyborów samorządowych w 2018 r. Wyjaśnimy, na czym polega praca obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych, kto może pełnić te funkcje i jak się zgłosić.
O MamPrawoWiedziec.pl
Od 2006 r. w serwisie MamPrawoWiedziec.pl prezentujemy dane o doświadczeniu zawodowym i społecznym, poglądach, aktywności i stanie majątku posłów, senatorów, posłów do Parlamentu Europejskiego, prezydentów miast oraz kandydatów na te funkcje.
Przed każdymi wyborami kierujemy do kandydatów kwestionariusze zawierające zestaw pytań o ich kompetencje, poglądy i cele strategiczne. W ten sposób budujemy szeroką bazę merytorycznych informacji o kandydatach, która pozwala obywatelom podejmować świadome decyzje wyborcze.
W 9 miastach w Polsce nasi współpracownicy prowadzą lokalne MamPrawoWiedziec.pl publikujące dane na temat prac rad gmin (np. Lublin.MamPrawoWiedziec.pl, Zlotoryja.MamPrawoWiedziec.pl). Współpraca odbywa się na zasadzie spółdzielni – Stowarzyszenie 61 odpowiada za bazę danych, administruje narzędziami i udostępnia przestrzeń na serwerze, lokalne stowarzyszenia lub inicjatywy wprowadzają dane.
Studenckie Centrum Kultury, ul. Katowicka 95, 45-061 Opole, sala kameralna
18.10.2018, godz 12.00